SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-02-2021 01:14   Güncelleme : 22-02-2021 01:14

Koronavirüs pandemisinde umut veren seyir

Koronavirüs pandemisinde umut veren seyir

Dünyayı saran ve 2.5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan Kovid-19 salgınında son haftalarda yaşanan düşüş dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verileri, Ortadoğu hariç dünyanın her yerinde Kovid- 19 kaynaklı vaka ve ölüm sayılarının son beş haftadır düşüşte olduğunu ortaya koydu.


Geçen hafta yayınlanan verilere göre, koronavirüs vakaları küresel olarak ortalama yüzde 16 düşerek 2.7 milyona geriledi. Son aylarda birçok ülkede görülen ve ilk Kovid-19'dan daha ölümcül ve bulaşıcı olan mutasyonlara rağmen pandemide yaşanan küresel çaptaki küçülmenin nedeni araştırılıyor.

Söz konusu düşüşün ülkelerin uyguladığı sıkı karantina önlemlerinden ve seyahat yasaklarından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Diğer etkenlerin ise, pek çok ülkede devam eden kitlesel aşılama çalışmaları ve kış mevsiminin olabileceği düşünülüyor.

DSÖ Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Basit önlemler bile işe yarıyor" diyor. Bugüne kadar Türkiye'nin de aralarında olduğu 87 ülkede 193 milyon doz aşı uygulandı. İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör Simon Clarke, "Küresel etki henüz tam olarak hissedilmedi.

Güney Yarımküre'nin yaz mevsiminde olması Kovid'in yayılmasını o bölgede azalttı. Kışı yaşayan ülkelerde de sert kısıtlamalar düşüşü sağladı" dedi.

ORTADOĞU'DA ALARM
DSÖ'nün verilerine göre, en hızlı düşüşler Afrika ve Batı Pasifik'te (yüzde 2) yaşandı. Onu Avrupa (yüzde 18), ABD (yüzde 16) ve Güneydoğu Asya (yüzde 13) takip etti. Ancak, bu durum Ortadoğu için geçerli değil.14 Şubat'a kadarki haftada koronavirüs vakalarının arttığı tek bölge Ortadoğu'yu da kapsayan Doğu Akdeniz. Bu bölgedeki vakalar yüzde 7 arttı. DSÖ'nün verilerine göre, vakaların en fazla düştüğü ülkelerin başında sırasıyla Myanmar, Tayland ve Sierra Leone geliyor.
'İSTANBUL İÇİN HER TÜRLÜ HAZIRLIĞI YAPTIK'
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu "Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimilimize edilmiş, hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda. İnşallah böyle devam eder. Salgın süreci, Türkiye'nin hem sağlık altyapısında hem insan gücü anlamında çok güçlü olduğunu gösterdi.Öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın işyerini açmasını bekliyoruz. Her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. Mart başından itibaren sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. 1 milyon 200 bin insanımıza aşı yapmış durumdayız İstanbul'da" dedi.BAKAN KOCA DUYURDU: 1 MART'TA İL BAZLI NORMALLEŞME BAŞLIYOR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecinin, 1 Mart itibarıyla belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarıyla başlayacağını bildirdi. Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz.Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak" ifadelerini kullandı.