EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-06-2021 11:17   Güncelleme : 19-06-2021 11:17

Lütfi Elvan: Aşının olumlu etkisi ekonomide ve sosyal hayatta görülecek

Katıldığı programda aşının ekonomik ve sosyal açıdan hayatı olumlu yönde etkileyeceğini söyleyen Bakan Elvan, önemli olanın büyümede sürdürülebilirlik olduğunu belirtti.

Lütfi Elvan: Aşının olumlu etkisi ekonomide ve sosyal hayatta görülecek

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bursa İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, enflasyon ve nitelikli büyümeye yönelik açıklamalarda bulundu.

Enflasyon sorununun bir bütün olarak ele alındığına dikkat çeken Elvan, hedeften kopulmayacağını belirtti.

"ENFLASYON NİTELİKLİ BÜYÜMENİN ÖNÜNDEKİ EN TEMEL ENGEL"

Enflasyona dair beklentilerlerle ilgili açıklama yapan Bakan Elvan, "Enflasyon nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel engeldir. Enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın merkezinde yer alıyor.

Enflasyon sorununu bir bütün olarak ele alıyoruz. Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız.

Enflasyonda beklentiler kanalının ne denli kritik bir rol oynadığını biliyoruz, kararlı politikamız enflasyonda yukarı yönlü beklentinin kırılmasında etkili olacak." dedi.

Lütfi Elvan: Aşının olumlu etkisi ekonomide ve sosyal hayatta görülecek #1

"SERMAYE PİYASALARINI DAHA DA DERİNLEŞTİRECEK POLİTİKALARA HIZ VERECEĞİZ"

Kur geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisini ele alan Bakan Elvan, "Kur geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisi son dönemde arttı. Enflasyonu tek haneye indirme yönünde bir hikayeyi yeniden birlikte yazacağız.

Sanayimiz için finansman, beşeri sermaye, vergilendirme ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gibi alanlarda somut politikaları hayata geçireceğiz.

Finansal erişimi için bankacılık sektörünün yanı sıra faizsiz finans sistemi ve sermaye piyasalarını daha da derinleştirecek politikalara hız vereceğiz.

Katma değer üreten firmaların ayakta kalmasını oldukça önemsiyoruz. (Şirketlere) Ödeyebileceğiniz kadar borç alın, büyük yüklerin altına girmeyin." ifadelerini kullandı.

Lütfi Elvan: Aşının olumlu etkisi ekonomide ve sosyal hayatta görülecek #2

"AŞININ OLUMLU ETKİLERİ, EKONOMİDE VE SOSYAL HAYATTA GÖRÜLECEK"

Koronavirüs aşısının ekonomik açıdan da verim sağlayacağına dikkat çeken Bakan Elvan, "Verdiğimiz desteklerin yıl sonuna kadar 191 milyar TL'ye, milli gelirin yüzde 3,14'üne ulaşmasını bekliyoruz. Bundan sonraki süreçte de ihtiyaç duyan her kesimin yanında olmaya devam edeceğiz, gereken tedbirleri gereken zamanda alacağız.

Aşılamada günlük 1,5 milyona ulaştık, aşının olumlu etkisini hem ekonomide hem de sosyal hayatta göreceğiz. Dış talep ve yatırım harcamaları büyümeye olumlu katkı sağladı, ihracat tarafı olumlu gidiyor." açıklamasında bulundu.

Lütfi Elvan: Aşının olumlu etkisi ekonomide ve sosyal hayatta görülecek #3

"ALTIN İTHALATINI AZALTMAK İÇİN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERİN MÜSPET ETKİLERİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK"

Bakan Elvan, cari açığa yönelik, "İhracatta yıl sonu hedefine ulaşacağımızdan hiç kuşkum yok. Büyümeden tüm vatandaşlarımızın en iyi şekilde faydalanmasını arzu ediyoruz. Bizim için önemli olan büyümenin sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığıdır.

Cari açığın kontrol altına alınması hatta orta vadede cari fazla vermek hedefimiz. Altın ithalatını azaltmak için uyguladığımız tedbirlerin müspet ektilerini görmeye başladık.

İmalat sanayinin küresel değer zincirlerine entegrasyonunu daha da artırmak için özel programlar uygulayacağız. Önümüzdeki dönemde yurt dışı lojistik merkezlerimizi hızla faaliyete geçireceğiz." ifadelerini kullandı.