SİYASET
Giriş Tarihi : 29-04-2021 22:56   Güncelleme : 29-04-2021 22:56

Mustafa Alperen: 'Yaş çay fiyatı kampanya öncesi açıklanmalı'

İYİ Parti Rize İl Başkanlığı Teşkilat Başkanı Mustafa Alperen yaklaşan yaş çay kampanyası öncesi fiyatın açıklanması gerektiğini söyledi.

Mustafa Alperen: 'Yaş çay fiyatı kampanya öncesi açıklanmalı'

2021 Yaş çay sezonunun tam kapanmanın ardından büyüj ihtimalle başlayacağını belirten İYİ Parti Rize İl Başkanlığı Teşkilat Başkanı Mustafa Alperen üreticilerin kampanya başında özel sektöre çay satarken mağdur olmamaları ve çaylarını ucuza satmamaları için yaş çay fiyatının kampanya başlamadan açıklanması gerektiğini söyledi.

Yaş çay fiyatının destekleme ile birlikte 4.35 TL nin alltında olmaması gerektiğini vurgulayan Alperen: "2021 Yılı Yaş çay sezonu Ramazan Bayramından hemen sonra açılacaktır. Sezon açılmadan önce Yaş çay fiyatları açıklanmalıdır. Yaklaşık 2 yıldan beri ülkemizde hortlayan enflasyon canavarına karşı üreticilerimiz ezdirilmemelidir. Geçen yıl yaş çay Sezonu Mayıs Ayında açılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından çay fiyatları 3.27.- TL olarak açıklanmıştır. 2020 Yılı Yaş çay Fiyatlarına %20 zam yapılmıştır. Bu artış üreticiyi memnun etmiştir. Bu yıl Reel Enflasyon Yaklaşık 30’ların üstünde seyrederken yaş çay fiyatları da buna göre ayarlanmalıdır. Gübre Fiyatları geçen seneye göre Yüze 25 - 30 oranında zamlandı. 2021 yılı yaş çay fiyatının Yüzde 25 oranında bir artış sağlanarak 4.10.- Kuruş olması gerekmektedir. Destekleme yaklaşık 4 yıldır artırılmamıştır. Bu yıl desteklemeyi en az 25 Kuruş olarak açıklanması gerekmektedir. Destekleme ile birlikte üreticinin elinde 4,35 Kuruş geçmesi gerekmektedir. Bunun altında belirlenecek fiyat üreticilerimizi çok mağdur edecektir. Geçen yıla göre tüm girdi maliyetleri en az % 25 artış göstermişken yaş çay fiyatları bundan az olmamalıdır. . Üreticinin geçen yıla göre gelir kaybına uğramaması için 4.35.- TL nın altında bir fiyat açıklaması kabul edilemez. Ayrıca Çay kur tarafından dengeli bir alım politikası izlenerek fırsatçılık yapan özel sektör temsilcilerine üreticilerimiz ezdirilmemelidir. Bölgemizin tek geçim kaynağı olan çay devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor" dedi.