EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-03-2021 08:59   Güncelleme : 25-03-2021 08:59

Ortaokul yüz yüze sınavları hangi illerde ertelendi? Ortaokul, 5., 6., ve 7. sınıf yüz yüze sınav tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı ortaokul yüz yüze sınavlarının yüksek ve çok yüksek riskli illerde 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılacağını söylemesinden sonra hangi illerde ortaokul sınavlarının ertelendiğini merak ediyor. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf yüz yüze sınavla hangi illede ertelendi? Ortaokul yüz yüze sınavları mavi renkli illerde yapılacak mı? Ortaokul yüz yüze sınavları sarı illerde ertelendi mi? İşte Ortaokul, 5., 6., ve 7. sınıf yüz yüze sınav tarihleri...

Ortaokul yüz yüze sınavları hangi illerde ertelendi? Ortaokul, 5., 6., ve 7. sınıf yüz yüze sınav tarihleri

Son dakika haberi: 15 Şubat'ta köy okulları 2 Mart'ta ise illerin risk durumuna göre diğer sınıflar kadameli olarak yüz yüze eğitime başlamıştı. Birinci dönemde yapılamayan lise sınavları tüm illerde yüz yüze olarak 8 Mart'tan itibaren yapılmaya başlanılmıştı. Ortaokul sınavları ise ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Ayrıca yüz yüze sınavların artan korona vakaları sebebiyle de ertelenmesi isteniyordu. Yüz yüze sınavların ertelenmesine ilişkin son dakika haberi MEB'den geldi. Peki ortaokul sınavları ne zaman? 

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ortaokul 5., 6. ve 7. sınıflarda bu hafta sonuna kadar yapılmayan sınavların 3 Mayıs Pazartesinden sonra yapılacağı bildirildi.

Okullarda yüz yüze eğitim var mı?

Kovid-19 riski yüksek/çok yüksek illerde ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda 26 Mart'tan sonraki sınavlar 3 Mayıs'tan itibaren yapılabilecek. İlkokul 4. sınıflar ile ortaokulların 8. sınıflarında sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edecek.

Söz konusu yazıda MEB'in, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde bütün risk gruplarındaki illerde tüm sınavların yüz yüze gerçekleştirileceğine ilişkin 2 Mart'ta illere yazı gönderdiği ancak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda, "düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli" illerdeki vaka artışı ve salgının seyri göz önünde bulundurularak yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi. Buna göre, yüz yüze eğitime devam eden okul ve sınıflarda sınavlar da okul ortamında yüz yüze yapılacak.

Ortaokul, 5., 6., ve 7. sınıf yüz yüze sınav tarihleri 

"Yüksek" ve "çok yüksek" riskli illerde ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında yapılması planlanan sınavlar, 26 Mart'a kadar yüz yüze yapılarak tamamlanacak. Bu tarihe kadar yapılamayan sınavlar ise ertelenerek ildeki vaka artışları ve salgının seyri de dikkate alınarak 3 Mayıs'tan itibaren yapılabilecek. Yüz yüze eğitimin devam ettiği ilkokul 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edecek.

Mazeret sınavı ne zaman?

Salgının seyrine göre illerin risk gruplarının değişmesi durumunda güncel risk grubuna uygun olarak okullarda yüz yüze eğitim yapılması halinde sınavlar da 3 Mayıs'tan önce okul ortamında yüz yüze yapılabilecek. Mazereti nedeniyle sınava katılamayacak öğrenciler, ilgili öğretmenin belirleyeceği tarihte sınavlara alınacak. Bakanlık, dün yaptığı açıklama ile liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının da 3 Mayıs'tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirmişti.

Lise sınavları ne zaman?

MEB, 23 Mart'ta yaptığı açıklama ile liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının da 3 Mayıs'tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirmişti. Bu tarihe kadar yapılamayan sınavlar ise ertelenerek ildeki vaka artışları ve salgının seyri de dikkate alınarak 3 Mayıs'tan itibaren yapılabilecek.

Düşük riskli iller

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır COVID-19'da düşük riskli (mavi) iller olarak açıklandı.

Orta riskli iller

Ankara'nın yanı sıra Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars da orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Yüksek riskli iller

İstanbul ve İzmir'in yanı sıra Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan, koronavirüs vakaları bakımından yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

Çok yüksek riskli iller

Koronavirüs vakalarına göre, Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride açıklandı.