RİZE
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:06   Güncelleme : 02-06-2021 10:06

Rize İl Özel İdaresi’nin ihalesi AK Parti’li firmaya gitti

Rize İl Özel İdaresi’nin, “Patlayıcı Madde ve Ateşleme Elemanı Alımı İşi” ihalesini kazanan şirketin sahiplerinin AK Parti'li isimler olduğu öğrenildi

Rize İl Özel İdaresi’nin ihalesi AK Parti’li firmaya gitti

Ak Parti’ye yakın isimlerle anlaşmaya varılan kamu ihalelerinin adresi bu kez Rize oldu. Rize İl Özel İdaresi’nin, “Patlayıcı Madde ve Ateşleme Elemanı Alımı İşi” ihalesini kazanan şirketin iki sahibinden birinin Ak Parti Kadın Kolları Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi, bir diğerinin ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Parti’li Meclis Üyesi olduğu anlaşıldı.

Rize İl Özel İdaresi’nce Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarında kullanılması amacıyla satın alınan patlayıcı maddeler için tercih edilen şirketin yöneticilerinin AKP’de aktif siyaset yaptığı ortaya çıktı.

İhaleye yöneticileri AKP’li olan tek şirket katıldı

Rize İl Özel İdaresi, 29 Nisan 2021’de, “Çeşitli Cinste Patlayıcı Madde ve Ateşleme Elemanı Alımı İşi” ihalesi açtı. Yol çalışmalarında kullanılacak patlayıcı maddelerin temini için gerçekleştirilen ihale için iki şirket doküman satın alsa da ihaleye yalnızca bir şirket teklif verdi. İhaleyi 17 Mayıs’ta karara bağlayan idare, Ak Parti’lilerin sahibi olduğu Atamanlar Patlayıcı isimli şirketle 307 bin 20 TL’lik sözleşme imzaladı.

Şirketin Ticari Sicil Kayıtları, Atilla Ataman ve Suna Kepolu Ataman isimleri şirket sahipleri olarak gösterirken şirketin de iktidara yakınlığını ortaya koydu. Atilla Ataman’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde AKP kontenjanından Meclis Üyesi olduğu, Suna Kepolu Ataman’ın ise AKP Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi ve AKP Diyarbakır Teşkilatı Başkan Yardımcısı olduğu belirlendi.

Zamanla verilecekmiş

Satın alınacak patlayıcı maddeler, şirketin deposunda bulundurulacak. İdare, ihtiyaç halinde ihtiyacı kadar patlayıcıyı çalışma sahasına çektirerek kullanacak. Patlayıcıların tamamı 12 ay içerisinde, “ihtiyaç doğrultusunda” idareye peyderpey teslim edilecek.