EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-09-2021 13:19   Güncelleme : 14-09-2021 13:19

Rize'de 'İlköğretim Haftası' Düzenlenen Törenle Kutlandı

Rize'de 'İlköğretim Haftası' etkinlikleri kapsamında Şevket Yardımcı İlkokulu'nda tören düzenlendi.

Rize'de 'İlköğretim Haftası' Düzenlenen Törenle Kutlandı

Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, İl Millli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Gürbüz ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Eşref Yavaşi de katıldı.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Emen, eğitimin bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç ve memleket meselesi olduğunun altını çizerek, "Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan 'Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi' görevini üstlenmiştir. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi 'Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.' Bu düşünceden yola çıkarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir." dedi.

 

"Hadi Hep Birlikte Bu Salgını Yenelim"
Pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçtiklerini ifade eden Emen, "Sevgili öğrencilerim. Sizler okulunuzu öğretmenlerinizi, bizler de sizleri çok özledik. Yeniden birbirimizden ayrı düşmemek için sizlerden öğretmenlerinizin uyarılarına son derece önem vermenizi, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmenizi istiyorum. Bizler sizler için her türlü önlemi aldık ve sizleri sağlıklı,güvenli okullara kavuşturduk. Bizler üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra sizlerde. Hadi hep birlikte bu salgını yenelim ve araya yeni hasretler eklemeyelim. Okul, sizin ikinci eviniz; öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum." şeklinde konuştu.

 

"Yavrularınızı Hayata Beraberce Hazırlayacağız"
"Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır" diyerek velilere seslenen Emen, "Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız." ifadelerini kullandı.

"Size Emanet Edileni İlmik İlmik İşleyensiniz"
Konuşmasında meslektaşlarına da seslenen Emen, şunları söyledi:

 

"Değerli çğretmenlerim, Sizler katığı fedakarlık, suyu özveri olan bir mesleğin sahiplerisiniz. Ailerinden kopup gölgenize sığınan yavrular için birer güvenli limansınız. Sizler, size emanet edilenleri ilmik ilmik işleyensiniz. Sizler eğitimin yükünü omuzlarında en çok taşıyansınız. Bu anlamda sizler bizim için çok ama çok değerlisiniz. Bu eğitim öğretim yılında da sizlere sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum."

Rize'de 56 Bin 591 Öğrenci Ders Başı Yaptı
Emen, Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak resmi 288, özel 46 toplamda da 334 okulda, 5 bin öğretmen ve 56 bin 591 öğrenci ile 3 bin 541 derslikte ders başı yaptıklarını belirtti.

Emen, "Tüm camiamızın katkılarıyla, yaklaşık iki ay önce ilimizde yaşanan sel felaketi neticesinde zarar gören okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. 12 ilçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. Bu süreçte mesai mefhumu gözetmeden çalışan  mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi.