DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

Bayram Ali KAVALCI
Bayram Ali KAVALCI
Giriş Tarihi : 06-07-2020 14:14

AY’DA EKİLEN BİTKİ TOHUMU FİLİZ VERDİ

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Chang'e-4 uzay aracı tarafından Ay'a götürülen pamuk tohumlarının filiz verdiğini açıkladı. Bu durum, Ay'da ilk kez biyolojik bir maddenin büyümesi anlamına geldiği için, Ay'a götürülen tohumlar hakkında insanlığı heyecanlandıran bir gelişme insanlığın uzay yolculuğunda büyük önem taşıyor. Bu haber herkesi şaşırttı.
Chang'e 4 adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere “karanlık yüz” olarak bilinen bölgeye 3 Ocak 2019’da başarı ile iniş yapmıştı. Bugüne kadar uzay araçları Ay'ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang'e 4'e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi. Araç, bölgenin jeolojik yapısını inceleyecek aletler yanında, pamuk ve patates tohumu ekili toprak, maya ve meyve sineği yumurtaları taşıyordu.


Ay'da sağlıklı bitkiler yetiştirilebilmesi, uzun vadeli uzay görevlerinin ayrılmaz bir parçası olacak. Meselâ; Mars'a yapılacak yolculuklar şu anki teknolojiyle 2,5 yıl sürüyor. Eğer Ay'dan başarılı şekilde hasat alınabilirse astronotlar Mars görevlerinde yiyecek tedariki için Dünya'ya geri dönmek zorunda kalmayacak.
People's Daily gazetesi, filizlenmiş tohumların fotoğrafını; “İnsanlığın Ay'daki ilk biyolojik deneyinin sonucu.” mesajıyla Twitter'dan paylaştı. Profesör Şie pamuğun kıyafet yapımında kullanılabileceğini, patateslerin astronotlara besin kaynağı olacağını, kolza tohumundan da yakıt üretilebileceğini belirtti.
Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, Dünya'dan Ay'a 20 gün süren yolcukta tohumların bir “biyolojik teknoloji” sayesinde pasif hâle getirildiğini ve kontrol merkezinden araca gönderilen emir ile sulandıktan sonra tohumların büyümeye başladığını açıkladı.

(Kaynak:Türkiye Gazetesi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Ünlülerin eski fotoğrafları