DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Bayram Arif TURAN
Bayram Arif TURAN
Giriş Tarihi : 02-10-2020 20:46

CHP İKTİDARINDA RİZE

CHP Rize il Başkanı Saltuk DENİZ'den RizeninSesi'ne  ÖZEL AÇIKLAMALAR.


CHP Rize İl Başkanı RizeninSesi Haber Sitesi Müdürü Bayram Arif TURAN sorularını yanıtladı.  Rize'deki  sosyal ve  ekonomik olaylar ile siyasi gleşmlerler ilgili sorulara içtenlikle cevap veren DENİZ'İın bilinmeyen bir yöyönü de ortaya çıktı. 


Haber Müdürümüz TURAN ile CHP İl Başkanı Saltuk DENİZ'in  ropörtajı.
           
B. Arif TURAN: Başkan kaç yıldır il başkanlığı yapıyorsunuz?
           
SALTUK DENİZ : Üç dönem 4 yıl başkanlık yapıyorum 18 yıldan beri aktif parti yöneticisiyim.
           
B. Arif TURAN: Son günlerde STK ve kamu kurumlarını ziyaret etme amacınız nedir? Seçim mi var.
           
SALTUK DENİZ :  Siyasi partilerin amacı, secim olsun olmasın ilişkilerini daima Çanlı tutmaktır. Muhalefette iken vatandaşların sorunlarını dile getirirken, iktidara geldiğimizde sorunların çözülmesi için, her daim STK ve vatandaşlarla ilişkileri canlı tutuyoruz. Siyasetin öznesi insandır, sonuçta.
           
B. Arif TURAN: CHP olarak daha çok dereler ve doğayla ilgili konularda daha duyarlı görünüyorsunuz nedeni nedir?
           
SALTUK DENİZ : Aslıda her konuda duyarlıyız. Konuların güncelliğine göre eğilimlerimizi yoğunluğumuzu ona göre ayarlıyoruz, sadece doğa ve çevre değil, ayni zamanda çayla da ilgili sorunları dile getiriyoruz.
           
B. Arif TURAN: CHP nin Rize'deki siyasi hedefi nedir?
           
SALTUK DENİZ :CHP nin ilimizde siyasi hedefi, Rize'nin her anlamda daha gelişmiş, kalkınmış, bir Rize olmasını sağlamak. Bunun içinde CHP nin siyasi hedefi belediye başkanlıklarını ve milletvekilliklerini kazanmaktır.
           
B. Arif TURAN: Saltuk başkan sert muhalefet etmiyor eleştirisine ne diyorsunuz?
           
SALTUK DENİZ : Sertlikten ne anladığımıza bağlı bu soru, polemikler üzerinden sorunları dile getirmek istemiyoruz. Çünkü ülkemiz siyasetten gergin bir durumda, bu gerginliği Rize de yaşatmak istemiyoruz. Rize'yi sadece ekonomik ve sosyal yönden gelişmiş bir il olmakla birlikte, siyasetten de Türkiye'de örnek olacak bir il olmasını sağlamak zorundayız. Sorunları illa muhalefet olmak için yüksek sesle konuşmak zorunda değiliz.


B.Arif TURAN :  CHP iktidarında Rize'de ne yapmayı düşünüyorsunuz , eksik olan ne?
            
SALTUK DENİZ : İlk yapacağımız ortak aklı oluşturmak olacaktır. Rize de yapılacak her hangi bir yatırım veya dönüşüm işle ilgili olan kişilerin insanların görüşleri alınıp yapılacaktır. 


B. Arif TURAN: Rize'deki kurum amirlerinin performanslarını nasıl görüyorsunuz?
           
SALTUK DENİZ : Çok iyi niyetle çalıştıklarını görüyorum. Fakat, kurum amirlerimiz korkuyorlar. Korktukları için,bir çok yapılması gereken işleri yapamıyorlar. Pandemi dolayısı ile Başta sağlık il müdürümüz olmak üzere, baş hekimlerimizi, doktorlarımızı, Sağlık çalışanlarımızı kutluyorum, çok özveriyle çalışıyorlar. Vali beye de her daim ulaşabilir olduğumuzdan ötürü teşekkür. ediyorum.
          
B. Arif TURAN: CHP'ye, İmamlık yapmış olan birisinin, il başkanı, milletvekili adayı veya belediye başkan adaylığına nasıl bakarsınız? 
          
SALTUK DENİZ : Partımızın düşüncelerine sahip çıkacak herkes görev alabilir, bu imam doktor fark etmez. 
          
B. Arif TURAN: Hafız Hasan'ın torunu olarak ibadete zaman ayırabiliyormuşsunuz?
          
SALTUK DENİZ : Sıyası kımlığım olduğu müddetçe, Hafız Hasan'ın torununu olacak şekilde ibadet ediyorum, yıllardır nasıl ibadet ediyorsam ayni şekilde ediyorum. Dini siyasi malzeme olarak kullandığımı hiç kimse göremeyecektir.
          
B. Arif TURAN: Rize deki yatırımlarda bölgecilik yapıldığını düşünüyormuşsunuz?
          
SALTUK DENİZ : Ben böyle bir şey olduğuna inanmıyorum ve gözlemlemiyorum.
          
B. Arif TURAN:  CAYKUR da Yusuf Ziya ALİM bey in performansını nasıl buluyorsunuz. Asaleten atanmasına ne dersiniz?
          
SALTUK DENİZ :CHP olarak biz sürekli şunu söylüyoruz, ÇAYKUR gibi bir kurum vekaletten yönetilemez. Sayın Yusuf bey in performansından memnunsalar, atanmasında bizim için bir sorun yoktur, hatta biran önce atanmasını bekleriz.Fakat CAYKUR gibi bir kurumun vekaletle de yöneltilmesine karsıyız.
          
B. Arif TURAN: AK Parti nin son iki mega projeleri için düşünceleriniz nelerdir?


SALTUK DENİZ ::  Lojistik merkez yapımı uzun süreden beri devam eden bir hikaye. İhalesi yapıldı biz genel olarak başlayan her projenin bir an önce hizmete açılmasından yanayız. Hava limanı ve lojistik merkez için gereken desteği veriyoruz, Fakat lojistik merkezde amaç ne ne için yapılıyor, bu kamuoyuna paylaşılması gerekir. İş adamları şimdiden ona göre hazırlıklar içerisinde olacaktır. Anlaşılıyor Rize lojistik üst olarak gelişecektir. Destek vermemiz soru sormamızı engellememeli.
          
B. Arif TURAN: Kentsel dönüşüm için esnaf ve Deniz sitesindeki mesken sahipleriyle görüştünüz mü?


SALTUK DENİZ :   Deniz sitesindeki mesken sahipleri ve esnaf arkadaşlarla hemen hemen her şeyi görüşüp konuştum. Fakat benim görüşüm Vatandaş hakkını ararken bile çekiniyor korkuyor. Uygulanacak proje sorunlar çözülmeden başlayacak olup tamamlanması sonucunda sorunlar daha da büyüyecektir gibi görünüyor.


B.Arif TURAN:  Rize genelindeki projelerin inşa ihalesi süreçlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
          
SALTUK DENİZ:  Rize de ihale süreci diye bir şey yok, ihaleler aşağı yukarı tek bir firmaya veriliyor. Bunu doğru bulmak mümkün değil. Rize de bir sürü inşaat firmaları var. Rizeli firmalar arasında konsersum yapılması suretiyle bu ihale pekâlâ verilebilir. Bu suretle iş alanları genişletile bilinir. İşsizlik azaltılır. Yatırımların yüklenicilerinin bölge insanından seçilmesi her acıdan ılımız acısından kazanımdır. 
          
Ropörtajı derlendiren Haber Müdürümüz B.Arif TURAN ; CHP il Başkanı Saltuk DENİZ le yaptığımız söyleşide  ilimizin her sorununu, ilimiz insanının  beklentilerini sorduk ve  CHP  penceresinden bu sorunların nasıl göründüğünün ve çözüm yollarını irdeledik. Deniz sorularımıza verdiği cevaplarla  Rizelilerin  beklentilerine ne derece  karşıladığını, Rize halkını ne derece tatmin ettiğini siz değerli okurlarımızın takririne bırakıyoruz dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri