DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?

Malatyaspor galibiyetinin ardından Başkan Hasan Kartal demecinde, “bu iş bitti, artık 11 Eylül’de başlayacak yeni sezonun hesaplarını yapmaya başlayacağız” dedi ama kazın ayağı öyle değil. Ben de haftalardır Malatya’yı yener, 35’e puanı bağlarsak averajla seneye de ligdeyiz diyordum. Gerçekleşmesi zor ama atladığımız bir senaryo var.

O da Denizli’ye karşı iki maçta da başarılı olamadığımızdan, Denizli’nin içerisinde olacağı bir üçlü averaj değerlendirmesinde ibrenin Çaykur Rizespor’dan yana olamayacağı.

Gerçekleşir mi, gerçekleşmesi için hangi sonuçlar gerekecek üzerinde duracağım ama önce ligin şampiyonu Başakşehir’i tebrik etmek istiyorum.

Seyircisi yok, siyasi destekli, katar’lılara satılacak vs. Her ne olursa olsun ligin en iyi takımı, en iyi futbolunu oynuyor, iyi de yönetiliyor ve şampiyonluğu hak ettiler. Gönülden alkışlıyorum. Ayrıca 2 milyara Katar’lılara satılacakmış. Satılan toprak değil, futbol kulübü; bu da rahatsızlık duyulacak bir durum değil.

Şampiyon belli, ligin altı hoholis olmuş durumda ama Avrupa kupalarını kovalayan takımlar için de son hafta önemli.

Galatasaray 5.liğini koruyabilmek için Antalya’da galibiyet arayacak. Çünkü ligde kalması kesinleşen Konya karşısında Alanyaspor’a Galatasaray’ın üzerine çıkmak için tek puan yetiyor. A

Daha ilginci Sivasspor deplasmanda Göztepe’yi yener, Trabzon’da Kayseri’de mağlup olursa; sezonu Sivas 63 puanla sezonu ikinci sırada tamamlar. Beşiktaş’ta Kasımpaşa’yı yenip puanını 62’ye çıkarır ama ikili averajlarda Trabzon’un gerisinde kalır.

Aslında lig ikinciliği için Trabzon’a Kayseri’de tek puan yetiyor ama bu sonuç Kayseri’nin fişini çekiyor. Ligde kalabilmesi için Kayseri’nin Trabzon’u yenmesi ilk şart. Zira yense bile üçlü, dörtlü averajlar söz konusu.

Son haftaya olasılıkları birbirinden çok değişik olarak 4 takım potada giriyor. Her ne kadar ilk bakışta Malatya ve Kayseri, Ankaragücü’nün yanına eklenebilir gibi gözüküyorsa da futbolda 90’ar dakikalar oynanmadan konuşmanın ne kadar havada kaldığına sürekli şahit oluyoruz.

Düşecek son iki takım arasında yer almak istemeyen 4 takımın son hafta müsabakaları:

Denizlispor - Ankaragücü

Fenerbahçe - Çaykur Rizespor

Malatyaspor - Gaziantep FK

Kayserispor – Trabzonspor

 

Denizli ve Rize 35 puana, Kayseri ve Malatya’da 32 puana sahip.

İhtimallerde en kritik konu, 4 takımın da alacakları sonuçlara göre 35 puanda buluşmaları halinde sonucun ne olacağı?

Yanı Denizli evinde küme düşmesi kesinleşmiş Ankaragücü’ne, Rize’de Fenerbahçe’ye yenilirken, Malatya’nın Gaziantep’i yenip, Kayseri’nin de Trabzon’u mağlup edip lig ikinciliğinden düşüreceği senaryo. Bu zor senaryoda Denizlispor ve Yeni Malatyaspor düşüyor. Zira 4 takımın kendi aralarında yaptıkları maçlarda Rize ve Kayseri 10 ar puan, Denizli 8, Malatya 6 puan toplamış.

Aslında Çaykur Rizespor’u kümede kalma konusunda ilgilendiren tek senaryo var. Zor ama elbette olasılığı var. Şöyle ki;

Çaykur Rizespor Fenerbahçe’ye kaybedecek, Malatya ve Denizli evlerinde Gaziantep ve Ankaragücü’ne mağlup olacak, Kayseri’de Trabzonspor’u yenecek. Denizlispor, Rizespor ve Kayserispor’un 35 puanda buluşacağı bu senaryoda Rizespor küme düşer. Çünkü kendi aralarında oynadıkları müsabakalarda Kayseri 7 ve Denizli 5, Rize 4 puan ancak toplayabilmiş.

 

Malatya zaten 35 puan altında kaldığı için ikinci düşen takım olmuştu.

Gerçekleşmesi çok zor bir senaryo ama elbette ihtimal dahilinde.

Neden zor bir senaryo.

Çaykur Rizespor, Fenerbahçe’den beraberlik alabilir. Denizli, Ankaragücü’ne, Malatya Gaziantep’e evlerinde 3 puan vermez, Trabzonspor’da Kayseri’ye mağlup olup lig ikinciliğini Sivasspor’a hediye etmez. Bu kadar sürpriz bir arada gerçekleşmez her halde.

 

Recep Ali Aksoylu

kayseri escor escor kayseri kayseri bayan escor istanbul esc http://www.gaziantepfan.com/ http://www.gaziantepharitasi.com/ esc gaziantep ataşehir bayan escor istanbul esc http://canliturkiye.com/ http://kusadasiyatturu.com/