DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doğancan İLEK
Doğancan İLEK
Giriş Tarihi : 24-03-2020 12:47

#evdekalRize Hayatta KAL

Merhaba Doğancan İLEK Ben olayrize.com'un Sahibi artık haberlerimizin yanı sıra köşe yazılarımla da sizele hizmet vereceğim. 


Ne yazıkki ilk yazım günümüzde Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 u ele alacağız. 


Tüm Dünya korona virüs ile mücadele ediyor.


Türkiye' de bu virüse karşı topyekûn bir mücadele var. Devlet Covid-19 virüsüne karşın bir dizi önlemler aldı. 
Olayın başından itibaren her gün karşımıza çıkan Sağlık Bakanı alınan önlemleri, alınacak önlemleri, yapmamız ya da yapmamız gerekenleri ve gece yarısına az bir zaman kala da o gün olan vaka sayısını, test sayısını ve hayatını kaybedenlerin sayısını sosyal medya üzerinden tüm çıplaklığıyla açıklıyor. 


Alanlarında çok başarılı bilim kurulu üyeleri hem kendi aralarında toplanıp bizim hayatımızı bir an önce normale çevirmek için kararlar alıyor akşamları ise hem sosyal medya hesaplarından hemde neredeyse tüm tv kanallarına çıkığ halkı bilgilendirmeye çalışıyorlar. Bende sizler gibi bu süreci yakından takip edenlerdenim. 
Sadece bunlarla bitmiyor tabiki. Bu kurulda yer almayan çok sayıda doktorumuzda her gece vatandaşlarımızı bilgilendiriyor. Bizlerde sitemizin sağlık sayfasından bunlara yer vermeye çalışyoruz. 
Buraya kadar her şey normal ve harika.


Bu değerli adamların tamamı şunu söylüyor.


“EVDE KAL. SOKAĞA ÇIKMA, ÖZELLİKLE 65 YAŞ ÜSTÜ KESİNLİKLE ÇIKMA. GENÇLER GELİŞİ GÜZEL SOKAKTA GEZMEYİN SİZ DE TAŞIYICISINIZ BÜYÜKLERİNİZE BU VİRÜSÜ GETİRİRSİNİZ. SİZ SOKAKTA OLDUĞNUUZ SÜRECE BU KONTROL ALTINA ALINMAZ VE SÜREÇ UZAR KAYBIMIZ ARTAR. ACIL İHTİYAÇLAR DIŞINDA EVDE KALIN”


Peki sokaklar ne diyor. Biz lahana ile besleniyoruz hamsi yedik, kelle paça içiyoruz diyenlerle Rize meydanları dolu.Koca koca adamlar ellerinde sigara sokaklarda gezip bende virüs yok bana bize bişey olmaz diyorlar. 


Bir çok insanı da tehlikeye sokuyorlar. Tvlerde Sosyal medyada Rize valiliği Belediye yetkilileri, sağlık kuruluşlarının bas bas "herkes kendi ohalini yaratsın" kelimesi Rize'de ne yazıkki takılmamakta. 


Bunu çözemedik.
Sağlık çalışanları büyük bir risk altında bizim hayatımız için hayatlarını ortaya koyarken bir avuç cahil sokaklarda hayata kafa tutuyor.


Elinde bilgi belge var mı yok sana sağlıklı olduğunu kim söylüyor. Asker uğurlamaları, düğünler, mangal yapanlar Rize'de yok evet ama başı boş gezmeler ne yazık ki çok. İnsanın aklını kaybediyor bu tabloları görünce.


Evde canım sıkılıyor diyenlere de birkaç önerim var. Bol bol kitap okuyun inanın zaman çok iyi geçiyor. Haber izleyin. İnternetten film izle. Büyüklerinle sohbet et.  Eski geleneklerini yeniden yaşa.  Bilgisayar üzerinden dünyanın birçok yerindeki müzeleri sanal gezilerle izle. Ailenle sohbet et eski yaşanmışlıkları ve gelenekleri öğren. 


Unutma büyüklerle yapılan her sohbet bir biyografi kitabı okumuş gibi hissettiriyor insana.


Bunlara yapanlar inanın iyi vakit geçiriyor. Ben öyle yapıyorum.  Ama biz Türküz bizde sisteme kafa tutan sokağa çıkmakta ısrar edecek elinde sigara ortalarda gezecek çok sayıda insan sokaklarda olacak.
Bilim adamlarının söylediklerini yerine getirenler söz dinliyor evinde yeni bir hayata başladı.
Bu sokakta gezen düşüncesizlerden kurtulmak için 
Sıkıyönetim ohal….
Doğancan İLEK

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İrem Derici: Ünümü kaybetmekten korkmuyorum