OlayRize Rize, Rize Haberleri, Rize Haber, Güncel Haberler, Son Dakika, Rizespor
HV
18 MAYIS Çarşamba 06:40

HAVALİMANIMIZIN ADI “KAÇKAR MESUT YILMAZ” OLAMADI

Recep Ali Aksoylu
Recep Ali Aksoylu
Giriş Tarihi : 31-03-2022 10:02

Açılış hazırlıklarına başlanan Rize'nin Pazar ilçesinde deniz üzerinde inşa edilen havalimanına “RİZE-ARTVİN HAVALİMANI/AIRPORT” isminin verildiğini öğrendik bugün.


Hayırlı olsun.


İnşaat sürecinde de adı böyleydi ama Rize kamuoyunun çok büyük kesimi bu havalimanına geçen yıl ebediyete irtihal eden eski başbakanlardan, hemşerimiz Ahmet Mesut Yılmaz’ın adının verilmesini arzu edip, talebini ısrarla dile getiriyordu.


Benim de kişisel önerim, ülke ve yöremize emekleri çok olan Ahmet Mesut Yılmaz eki ile beraber havalimanının uluslararası ölçekte hizmet verecek olmasından hareketle adının lokasyonu da belirtir tarzda KAÇKAR MESUT YILMAZ ULUSLARARASI HAVALİMANI olması idi.


Ama olmadı.


Hatta ölçeği uluslararası olmasına rağmen isminde bu da yok.


Üzüldük. Çünkü Van Ferit Melen, Şırnak Şerafettin Elçi, Erzincan Yıldırım Akbulut adını taşırken bu isimlerden çok daha fazla hizmeti olan ve hemşerilerinin kampanya düzeyinde ısrarlarına rağmen Mesut Yılmaz adının verilmeyişi elbette üzdü bizleri.


İlerde değişir mi?


Elbette.


Trabzon Havalimanı ile arada ki 106 km yi kısa bulup sayıları az da olsa havalimanının yapılmasına karşı çıkanlar yörede ki yolcu potansiyelini gördüklerinde şüphesiz mahcup olacaklardır. Yatırımı bütçeleyebilmede avantaj sağlası için Pazar ilçemizde ki havalimanı Rize ile beraber Artvin'e de hitap edecek sloganı ile programa alındı, inşa edildi ve de RİZE-ARTVİN HAVALİMANI/AIRPORT ismiyle işletmeye alınıyor.


Ordu ile Giresun illerinin arasında inşa edilen havalimanı da iki ilin adını taşıyor. Ancak kabul etmek gerekir ki Pazar’da yapılan havalimanın konumunun Ordu-Giresun ile benzerliği yok. Bir kere ORGİ, Ordu’ya 25, Giresun’a 40 km mesafede. Oysa Pazar’daki tamamlanmak üzere olan havalimanı Rize Merkeze 35, Artvin’e ise 116 km mesafededir. Fotoğraf bu olunca Artvinli hemşerilerimizin Pazar’daki bu yatırımı pek de benimsemiş olduklarını zannetmiyorum. Neticede Artvin, yatırımı tartışılan Ardahan’a 116 km ve halen yararlandıkları Erzurum ve Kars havalimanlarına da takribi 200 km mesafededir. Elbette Artvin ilinin en büyük 3 ilçesi olan Hopa, Arhavi ve Borçka’nın da konum olarak Pazar’a yakınlıklarını, dolayısıyla uçuş tercihlerini Pazar olarak yapacaklarını da görmemezlikten gelemeyiz.


İlerde Pazar’daki havalimanının isminin yeniden belirlenmesi (çok düşük olasılık) temennimle tekrarlamak isterim ki, yakın gelecekte havalimanı ile beraber turizmde büyük sıçrama gösterecek Ayder’e, Kaçkar’ın eteklerindeki onca yaylaya mesafe sadece 50 km kadardır. Buradan hareketle de hem bölge turizm destinasyonunun hem de havalimanın beraber daha çok bilinirliklerine katkı sağlaması açısından havalimanına lokasyonun adı (Kaçkar) ile beraber tüm siyasi hayatında Rize’yi temsil etmiş, 3 kez başbakan olmuş merhum Yılmaz’ın adının verilmesi güzel bir ahde vefa örneği olacaktı.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR! 13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR BİNDİR 400, İNDİR 30, GELSİN MÜJDE! Yaş çay yaprağından marketin rafına Kuru Çay'ın çilesi SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA! 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ! İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE KÜÇÜK ADAMLARIN EGOSU HEP TEHLİKELİ OLMUŞTUR KURU ÇAY’IN DIŞ TİCARET BOYUTU. İHRACAT EMEKLİYOR, İTHALAT BELİRSİZ. RİZE VEKİLSİZ Mİ KALIYOR! TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPORU SPER LİGDE Kİ 7 SEZONUN EN BAŞARILISI KİTAP ISRAFINA ŞİMDİ DE EBA’Mİ EKLENDİ! HER RİZELİNİN EKMEĞİNDE PAYI OLAN ZİHNİ DERİN YİNE AKLA GELMEDİ DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ? FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ PROF. DR. DURSUN ENGİN’E AÇILAN SORUŞTURMANIN ARDINDAN EDERİNİN ALTINDA BİR FİYATTA GIDA ÜRÜNÜ SATILIYORSA!  KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ Hastanesi olmayan RTEÜ Tıp Fakültesi için hastaneyi nerede yapmalı? Yanlış lokasyona karşı olmak, yatırıma karşı olmak değildir GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM 80’LERDEN SONRA ÇAY VE RİZELİ BİR DAHA Mİ !? PANDEMİ PASİFE DÜŞTÜĞÜNDE İŞLETMENİZ YENİ POZİSYONA HAZIR OLABİLECEK Mİ? KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK? ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI APAR TOPAR Mİ GİTTİ? İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!