DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Doğancan İLEK
Doğancan İLEK
Giriş Tarihi : 22-05-2020 14:12
Güncelleme : 26-05-2020 14:15

Reis ve Babacan...

Şimdi arkadaşlar. Babacan için @140journos 'un yaptığı videoyu izledim. Birkaç arkadaş reklam filmi gibi olmuş demişti. O yüzden izlemeyi ertelemiştim. Reis sinirlenmeseydi izlemezdim daha. Birçok kişinin onun sinirlenmesi üzerine izlediğine ve izleyeceğine eminim. Şöyle ki,

Reis'i sinirlendiren şey açık. Babacan Reis'in üzerindeki battaniyeyi çekip almış. Üşütür böyle bir durum. Şunu demeye getirmiş, "Senin başbakan olarak gösterdiğin başarı bizim yaptığımız işlerdir. O başarıyı kendinin zannedip arzularına yenilmeye başladığın anda işler battı."

Bu mesajı almasa, "Ben olmasam sen bir bakan olarak ne yapabilirdin ki?" demezdi Reis.

2. mevzu daha mühim: Babacan Reis'in hep sahip olmak isteyip de hiç sahip olamadığı 1şeye sahip biri olarak resmediliyor videoda: Seküler kesimin saygısı. Bunun sebebi de kimliği değil, işi.

Peki o niye mühim. Gezi'ye dönüyoruz. Orada Reis o saygıyı ne yaparsa yapsın kazanamayacağını görmüştü. Babacan da oraya dönüyor videoda ve işlerin orada bozulmaya başladığını açıkça söylüyor. Bu mühim ayrıntı öylesine geçiyor gibi görünüyor, ama geçmedi o ayrıntı, kaldı bugüne.

3.'sü ne dediğini bir tarafa bırakalım. Sakin, bağırıp çağırmayan, genç, enerjik olduğu belli, insanlarla göz hizasında konuşan biri olarak resmediliyor Babacan videoda. Bu Reis'in asla yarışamayacağı bir kulvar. Olmaz oraya inemez artık. Elinde tuttuğu imkanlar mani buna.

4'sü ve en önemlisi. Babacan, Reis'in "emek emek" yarattığı orta sınıfın kendisiyle barış yapabileceği bir vizyon sunuyor. Yani Reis yaşında kaç muhafazakar çocuğunun Babacan gibi olmasını istemez. Babasının sahip olmadığı saygınlığa sahip biri olarak çıkıyor Babacan ortaya.

Reis'in Babacan'la yarışamayacağı bir mevzu daha var. Onun gerçekçiliği. Babacan ne sorulursa sorulsun katiyen parlak bir gelecek vizyonu çizmiyor. Verili durumun kötü olduğunu, böyle idare edilemeyeceğini, eli taşın altına koymak gerektiğini söylüyor. Reis bunu söyleyemez.

Elde kaynak olsa Reis zaten sayısı çok kalabalık olmayan muhafazakâr orta sınıfı kenara atar, muhafazakar yoksullara, işçilere, köylülere oynardı. Ama yapamaz, çünkü o zaman kabinesini oluşturduğu sektör temsilcilerini memnun edemez, onlara söz dinletemez.

Yani Babacan, çok açıktan muhalefet bile etmeden Reis'in siyasetinin sınırlarını apaçık ortaya koyuyor. Her tavrıyla onun yarışamayacağı yeni kulvarlar açıyor. Yani durum ciddi. Bence seçim is loading. Bu tavrın bir ihtiyaç olarak tanımlanmasından önce harekete geçmek zorunda.

Ama Reis'in içinde bir sesin "artık çok geç" dediğini de duyar gibiyim. Babacan'a karşı her hareketi, muhafazakar orta sınıfın geleceğine ve saygınlık kazanmasına engel olmaya çalışan bir sekter baba görüntüsü verecektir. Öyle bir siyaset de öyle kolay kolay affedilmez.

İktitar olur demiyorum ama imparatorluk yıkar diyebilirim…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri

VevoBahis