RİZE
Giriş Tarihi : 02-04-2021 13:10   Güncelleme : 02-04-2021 13:10

Başkan Alim Müjdeyi Verdi! Rize Erzurum Arası 11 Kilometre Daha Kısalıyor

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, stratejik bir öneme sahip olan Kendirli-Derepazarı karayolunun tamamlanmasıyla Rize İkizdere arasının 11 kilometre kısalacağını ve Ovit’e daha kısa sürede ulaşılabileceğini açıkladı.

Başkan Alim Müjdeyi Verdi! Rize Erzurum Arası 11 Kilometre Daha Kısalıyor

Türkiye'nin kuzey güney ulaşım hattının başlangıç yerinde bulunan Ovit geçidinde yapılan tünelle 250 kilometre olan Rize Erzurum arası 200 kilometreye düşerken, Derepazarı-Kendirli karayolunun tamamlanarak hizmete girmesiyle Rize Erzurum karayolunun 11 kilometre daha kısalacağı açıklandı.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, Kendirli-Derepazarı karayolunun sadece bu iki bölgeye değil Rize’nin tamamına hizmet edeceğinden stratejik bir yol olduğunu kaydetti. İl Başkanı Alim, Derepazarı’ndan Kalkandere ve İkizdere’ye giderken sahil yolundan 17 km olan mesafenin Kendirli-Derepazarı karayolunun tamamlanıp hizmete girmesiyle 11 km daha kısalacağını kaydederek, Ovit’e ve Erzurum’a daha kısa sürede ulaşım imkanına kavuşulacağını vurguladı. Alim, yolun hizmete girmesiyle Derepazarı ile Kendirli arasının 13 kilometre kısalacağını, Derepazarı’nın Kalkandere ve İkizdere ile mesafesinde ise 11 kilometre daha kısalma olacağını kaydetti.

Rize İl Başkanı İshak Alim, kent genelinde sürdürdüğü esnaf, vatandaş, STK ve dernek temsilcileri ile ilçe ve belde ziyaretleri kapsamında Kendirli Beldesi ile Derepazarı ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretlerinde hem esnaf ve vatandaşlarla hem de ilçe ve belde teşkilatlarıyla bir araya gelen İl Başkanı İshak Alim; belediye başkanları ve muhtar derneklerini de ziyaret etti.

Derepazarı ve Kendirli’nin gündeminde olan karayolunda yapım çalışmalarının devam edeceğini ve bu yolun stratejik öneme sahip bir yol olduğu değerlendirmesinde bulunan İl Başkanı Alim, “Derepazarı Kendirli yolu denildiğinde sadece bu iki bölgeyi ilgilendiriyormuş gibi algılanıyor fakat bu yol sadece bu iki bölgeyi ilgilendirmiyor. Fiziki olarak baktığımızda bu yol Derepazarı’ndan başlıyor, Kalkandere İkizdere yol ayrımının orada bitiyor. Bu yol olmadan Derepazarı’ndan Kendirli’ye gitmek 20 km. Bu yol olduğu zaman Derepazarı Kendirli arası 7 km’ye düşüyor. Yine aynı şekilde Kalkandere’ye ve İkizdere’ye giderken sahil yolundan 17 km olan mesafe bu yoldan sonra 11 km daha kısa olacak. Dolayısıyla bu anlamda bu yol çok önemli. Daha büyük sorumluluğu olan bir yoldur. Doğu tarafından Kalkandere’ye, İkizdere’ye veya Ovit’e gidecek olan biri, daha kısa olduğu için bu yolu kullanacaktır. Bu yol, güzergah açısında çok önem arz ediyor. Bu sadece Derepazarı ve Kendirli’yi ilgilendiren bir yol değil. Bizde bunun farkındayız. Bununla ilgili de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. 2016 yılında ihale edilmiş projenin şu anda gerçekleşme oranı yüzde 35’tir. Ulaştırma Bakanımız ile görüştük, milletvekillerimiz konuyu takip ediyor. Yolun önemli olduğu ve bir an önce yapılması gerektiği konusunda hem fikiriz. Derepazarı Kendirli yolunda yeniden imalata başlanacak” dedi.

Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar’la belediyenin yatırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Alim, Derepazarı Belediye Başkanı Selim Metin’e iade-i ziyarette bulundu.