RİZE
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:00   Güncelleme : 21-11-2021 11:00

Çay neden pahalı?

Dünyanın önde gelen çay üretim merkezlerinden Rize’de çay, çay ocaklarına varana kadar bardağı 2 lirayı buluyor.

Çay neden pahalı?

Türkiye’de çayın başkenti olarak adlandırılan Rize’de, kafe ve çay ocaklarında tüketilen çay vatandaşların hem elini hem de cebini yakıyor. İl genelinde 49 bin 960 hektarlık alana yayılan çay, Rizelilerin geçim kaynağı olmakla beraber tüm Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de en çok tüketilen sıcak içecekler arasında yer alıyor.

* Yıllık ortalama 1 milyonu aşkın yaş çay karşılığında üretilen 300 bin tona yakın kuru çay, Rize’den tüm Türkiye’ye yayılıyor. Buna rağmen Rizeliler çay ocaklarına 2 liradan başlayan 1 bardak çayı, kafelerde ise neredeyse 10 lirayı bulan fiyatlardan içebiliyor. Bu durum ise Rizelileri fazlasıyla rahatsız ediyor.

“RİZE’NİN DIŞINDA BİR BARDAK ÇAY DAHA UCUZ”

Kendisinin 10 ton çayı olduğunu dile getiren Muhammet Salih Balcı ise kendisinin kilogramını 4 liradan sattığı çayın kafede 1 bardağını 7-8 liradan içtiği için rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Kafedeki çay fiyatları gerçekten çok pahalı. Ben de bir öğrenciyim şu an bir öğrencinin oturacağı kafe yok. Çay da pahalı hem de aşırı derecede pahalı. Ayrıca benim köyde 10 ton çayım var. Ben sabahtan akşama kadar çay toplayıp fabrikada 4 TL’ye satıyorum. Gidiyorum kafeye bir çayı 7-8 TL’ye içiyorum. Bence bu hiç adil bir şey değil. Kendi emeğimin karşılığını almıyorum. Sıkıntılı durumlar. İstanbul da, Ankara’da gittiğim kafelerde çay bu kadar pahalı değildi. Belki şehrin durumuna göre de ucuz olabilir ama bilmiyorum o tarafları. Rize’ye göre ucuz yani çay” diye konuştu.