Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
03 ARALIK Cumartesi 09:58

CHP Rize’den AKP’nin Çay Kanunu’na Tepkiler Devam Ediyor: “Bu kanunun ruhu bozuk”

AKP’nin Haziran ayında TBMM Başkanlığı’na sunduğu, çay üreticileri ve örgütlerinden gelen tepkiler üzerine komisyondaki görüşmeleri ileri tarihe bırakılan “Çay Kanunu” teklifinin 1 Ekim’de açılacak olan TBMM gündemine yeniden getireceklerini açıklayan AKP genel başkan yardımcısı ve Rize milletvekili Hayati Yazıcı’ya tepki gösteren ve Rize’nin Merkez ilçe ve Çayeli ilçelerinde “Çayımıza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” başlıklı basın açıklamalarıyla devam eden CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz bu sefer örgütüyle beraber AKP hükümetine Rize’nin Fındıklı ilçesinden seslendi. 

RİZE
Giriş Tarihi : 29-09-2022 15:20
CHP Rize’den AKP’nin Çay Kanunu’na Tepkiler Devam Ediyor: “Bu kanunun ruhu bozuk”

Fındıklı Merkez Cami önünde düzenlenen protestoda basın açıklaması yapan CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, AKP’nin hazırladığı ve TBMM gündemine getirdiği çay kanunu teklifini çay üreticileri ile beraber teklifin görüşülmeye başlayacağı güne kadar, yapılan provokasyonlara karşı kimseden çekinmeden ve korkmadan protesto etmeye devam edeceklerini söyledi.

“CUMARTESİ GÜNÜ GÜNEYSU’DA OLACAĞIZ, RİZE’NİN HER YERİNDE AÇIKLAMA YAPACAĞIZ, PROVOKASYONLAR BİZİ ENGELLEYEMEZ”

Çayımıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz basın açıklamalarımızın 3’üncüsünü fındıklı ilçesinde yaptıklarını belirterek sözlerine başlayan Deniz şunları söyledi:

“Daha önce Rize merkez ve Çayeli ilçelerimizde yaptık. Cumartesi günü de saat 14.00 de de Güneysu ilçemizde yapacağız. Dün Çayeli’ de yapmış olduğumuz basın açıklamasını provoke etmek istediler orada da söyledik burada da söylüyoruz. Biz Rize’nin her yerinde basın açıklamamızı yaparız bunun için ne kimseden çekiniriz ne kimseden korkarız. Hiç kimse bizim çayımıza ve geleceğimize sahip çıkmamızı engelleyemez.

“TABAN FİYAT UYGULAMASINI GETİRİN KONTENJAN SORUNU ORTADAN KALSIN DEDİĞİMİZDE NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI” 

Değerli dostlarım 2022 yılı yaş çay sezonunun sonlarına doğru geliyoruz. Bu sene (iklim değişikliğini de yok saymadan) gübrenin tam verilmemiş olması nedeniyle rekoltenin düşük olduğu bir sezon yaşıyoruz. Bu sezon yaş çay yaprağı satışlarında çok sorun yaşanmadı. Özel sektörde ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan alım yaptı. Bu çay sezonun da gördük ki özel sektör ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan çay alabiliyormuş. Yani taban fiyat uygulanabiliyormuş. Bir şeyi daha gördük özel sektör ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan çay aldığında ne kota sorunu var nede kontenjan sorunu var. Yaş çayda taban fiyat uygulamasını getirin ne kota sorunu olur nede kontenjan sorunu olur dediğimizde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. 

“BİZ ÜRETİCİYİ KORUYAN ÇAY KANUNU TEKLİFİ VERDİK, AKP ÜRETİCİYİ KÖLE EDECEK”

Yıllardır çay üreticisini koruyacak çay kanunu çıkarılsın dedik. Bu amaçla çay kanun tekliflerimizi meclise sunduk ama ret edildi. O zaman merak etmiştik niye ret ediliyor diye. Fakat AKP’nin meclise sunmuş olduğu çay kanunu teklifini görünce anladık. Biz çay üreticisini koruyan çay kanununu meclise sunmuştuk onlar çay üreticisini köle edecek ve çay kuru yok edecek çay kanunu meclise sundular. Tepkiler gelince de önce kanunun sahipleri ortadan arazi oldu, kimse sahip çıkmadı ardından kanun teklifinin görüşülmesini 1 ekime ertelediler. 


“ÇAYA SAHİP ÇIKMAK DEMEK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK DEMEKTİR, BU KANUNUN RUHU BOZUK”

AKP tarafından çıkarılmaya çıkarılan kanun devletin çay tarımındaki sorumluluğunu ve görevini ortadan kaldırarak Türk çayını tamamen sermayeye açacak, çay üreticisini yoksullaştırarak köle edecek, ÇAYKUR’un yok edilmesini sağlayacak, uzun vadede yerli girişimcilerinin de devreden çıkarılarak Türk çay tarımının tamamen yabancıların eline geçmesini sağlayacak bir kanun. 1 Ekim’de meclisin gündemine getirilecek olan kanun teklifine karşı mücadele etmek hepimizin herkesin görevidir. Çünkü çaya, ÇAYKUR’a sahip çıkmak demek geleceğimize sahip çıkmak demektir. Değerli dostlarım bu kanunun ruhu bozuk çünkü niyeti bozuk. O nedenle bu kanunun tümü geri çekilmeli ve yeniden konuyla ilgili tüm tarafların bir araya gelmesiyle yeni bir çay kanunu çıkarılmalıdır.

“HALKIMIZLA DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN, BELİRLENMİŞ FİYATI TARIM BAKANLIĞI AÇIKLASA NE OLUR?”

Biz daha önce de açıkladık üreticiyi, çay tarımını ve çay kuru korumayan hiçbir kanunu ve kanun teklifini kabul etmeyiz. Bugünde aynı şeyleri söylüyoruz. Taban fiyat uygulamasını kanunlaştırmayan, çay kuru varlık fonundan çıkarmayan hiçbir kanun teklifini kabul etmeyiz. Kanun teklifi meclise sunulduğunda gelen tepkiler üzerine düzeltmeler yaptık dediler ve milletle dalga geçtiler. Neymiş değişiklik çay fiyatını ulusal çay konseyi açıklamayacak tarım bakanlığı açıklayacakmış… peki çay fiyatını kim belirleyecek ulusal çay konseyi. Belirlenmiş fiyatı tarım bakanlığı açıklasa ne olur açıklamasa ne olur. Halkımızla dalga geçmeyi bırakın. Kanunda destekleme bedelleri ile ilgili düzenleme yok, destekleme bedelleri bir kişinin iki dudağı arasında.

“ÇAY ÜRETİCİSİNİN MİLYARLARCA PARASI BANKALARDA DOLAŞIRKEN ÜRETİCİYE PROMOSYON VERİLMEMEKTE”

Kanunda sözleşmeli tarım var. Çay üreticisini ücretli köleliğe mahkûm edecek bir uygulama. Bu sözleşme işini daha önce gördük yaşadık. Üreticiyi korumayan AKP’nin çay kanununu AKP ve Cumhur İttifakı çıkarsa bile hiç merak etmeyin iktidara geldiğimiz ilk gün iptal edeceğiz ve üreticiyi ve ÇAYKUR’u koruyan çay kanununu millet ittifakı olarak yeniden yapacağız. 2022 yılı için açıklanan yaş çay fiyatı daha yıl ortasında yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalmıştır. İlk 8 aydaki enflasyon yüzde yüzü geçmiştir. Çay üreticileri mağdur edilmiştir edilmeye de devam edilmektedir. Sezon kapanmak üzere olduğu için çay üreticilerinin mağduriyeti ancak destekleme prim bedelinin artışı ile ancak giderilebilir. Çalışanlar, memurlar, emekliler promosyon alabilmekte ve şu an bankalar promosyon yarışına girmekte fakat çay üreticilerinin milyarlarca parası bankalarda dolaşırken çay üreticilerine promosyon verilmemektedir. Kur korumalı mevduat deyip parası olanlara milyarlarca lira aktaran AKP hükümeti çay üreticilerinin promosyon taleplerine kulak tıkamaya devam etmektedir.”

Yapılan basın açıklamasında AKP hükümetine seslenerek üreticinin, ÇAYKUR’un ve mevsimlik işçilerin menfaatine isteklerde bulunan İl Başkanı Deniz sözlerine ekledi:

1- İçinde taban fiyat uygulaması olmayan, üreticiyi mağdur edecek, ÇAYKUR’u yok edecek kanun teklifini bütünüyle geri çekiniz. Gelin hep birlikte en geniş katılımla en geniş mutabakatla çay kanununu hazırlayalım ve meclisten geçerek yasalaşmasını sağlayalım.
2- Yaş çaya verilen destekleme bedeli 30 kuruştan en az 1 TL’ye çıkarılsın ve 2022 yılı bitmeden ödensin.
3- Çay üreticilerinin promosyon talebi yerine getirilsin 
4- ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin sorunları çözülsün ve talepleri yerine getirilsin. 12 ay aş ve iş tüm çalışanların en doğal ve demokratik hakkıdır. 
5- Rize Ticaret Borsası, ÇAYKUR, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odası ve Rize MUSİAD ve Ziraat Odaları, belediyeler çay üreticilerinin çocuklarına burs versin. Bu burs talebimiz aynı zamanda tüm öğrenciler içinde geçerlidir.
Değerli dostlarım;
-    AKP’nin hazırlamış olduğu ve 1 Ekim’de yeniden gündeme getireceğini açıklamış olduğu bu kanun teklifi iktidardan gidecek olan AKP’nin gider ayak çay tarımına atacağı son kazıktır.
-    Bu kanun teklifi iktidardan giden AKP’nin çay sektörünü kendi yandaşlarına devretme amacını gütmektedir.
-    Bu çay kanunu yasalaşırsa çay üreticisi kendi tarlasında köle olacak ÇAYKUR’da yok olacaktır.
-    Geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmanın tek yolu bu kanuna karşı mücadele etmektir.
-    Çünkü çaya, ÇAYKUR’a sahip çıkmak demek geleceğimize sahip çıkmak demektir.

Elif ÇELİKElif ÇELİK

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR