EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-10-2020 23:58   Güncelleme : 15-10-2020 23:58

Erdoğan'dan üniversite açıklaması! Üniversiteler açılacak mı? Son dakika!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dakika üniversitelerin açılışı ile ilgili "En kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." dedi. Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'dan üniversite açıklaması! Üniversiteler açılacak mı? Son dakika!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk ve orta öğretim ile lise sınıflarının bazılarının kademeli olarak açılmasına karar vermesinin ardından gözler YÖK'e çevrildi. Binlerce üniversite öğrencisi "Üniversiteler açılıyor mu?" sorusuna yanıt ararken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika üniversite açıklaması geldi

ÜNİVERSİTELER AÇILIYOR MU? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI

Üniversitelerin yeni akademik yılının, hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, koronavirüs salgını sebebiyle bir hayli zor şartlarda yürütülüyor olsa da akademik eğitimin kesintisiz devam etmesinin önemini vurguladı.

Uzaktan eğitim tecrübesinin değerli olduğunu ancak örgün eğitimin yerini tutmayacağını belirten Erdoğan, "İnşallah mümkün olan en kısa sürede, diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

YÖK'TEN GELEN AÇIKLAMA

YÖK'ten üniversitelerin açılmasıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

 

 

*Sosyal medyada; ‘Yüksek Ögretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç açıkladı: Covid-19 tedbirleri kapsamında üniversitelerimizin açılmasına karar verilmiştir. Üniversitelerimiz 1 Ekim sonrası için akademik takvimlerini yüz yüze olacak şekilde hazırlayabilirler.’ şeklinde paylaşımlar yer almaktadır ve bazı gazeteci arkadaşlarımız bu açıklamanın doğruluğunu teyit etmek istemişlerdir. Başkan beyin bu türden bir açıklaması bulunmamaktadır.

*Sağlık bakanlığının tavsiye kararının üniversitelere bildirilmesinden sonra bu konu tekrar gündeme gelmemiştir.