RİZE
Giriş Tarihi : 24-03-2021 18:25   Güncelleme : 24-03-2021 18:25

Rize Esnaf Odası Başkanı Aksoy: Esnafımız zor durumda

Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy vaka sayılarının artması ile birlikte yeni kısıtlamaların geleceğini belirterek “ Sürekli vakalar artmakta, esnaf ve tüccar zor durumda, önceki yıl esnafımıza verilen destekleri ödeyemez hale geldiler, bunların süresi uzatılmalı ve kısa çalışma ödeneği devam etmeli” dedi.

Rize Esnaf Odası Başkanı Aksoy: Esnafımız zor durumda

Ülke genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden Korona virüs vakalarının esnaf ve tüccarı da olumsuz etkilediğini söyleyen Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy mutlaka önlemler alınmalı dedi.

Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy esnafa önceki yıl verilen kredi ve can simidi desteğinin devam etmesi gerektiğini belirterek “ Verilen destekler geri alınmaya başladı, ancak birçok esnafımız maalesef pandeminin devam etmesi nedeniyle kredi taksitlerini ödeyemez hale geldi, esnaf siftah yapamıyor, birçok esnafımız pandemi nedeniyle zaten kapalı” dedi.

Korona virüs un son zamanlarda hızlı bir şekilde yayılmaya başladığını belirten Aksoy “ Yeni kısıtlamalar ve yasaklar vaka sayılarının böyle devam etmesi ile birlikte mutlaka gelecektir, bazı esnaflarımız açık olmasına ve servisler ile iş yapmaya başlaması ile birlikte bir yıldır iş yerlerini açamayan esnaflarımız var, tabii bu esnaflarımızın açmaması ile birlikte onlara bağlı olarak iş yapan ve kısmen açık olan esnaflarımız iş yapamaz duruma geldi. Kredi taksitleri mutlaka ertelenmeli, pandemi bitse bile esnafın toparlanması için süre verilmeli” dedi.

Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

Esnafa Odaları Birliği başkanı Güven Aksoy ay sonunda sonlandırılacak olan kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiğini belirterek “ özellikle Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının, işletmelerin devamlılığı ve işten çıkarmaların önlenmesi adına belirli bir süre daha uzatılması gerektiği görüşü öne çıkmaktadır. Öte yandan özellikle daha ağır önlemler ile Korona virüs salgını ile mücadele edilen ve kırmızı renkle ifade edilen çok yüksek risk grubundaki illerde faaliyet gösteren ve önlemler nedeniyle açılamayan işyerlerimize gelir kaybı ve kira desteğine ihtiyacın devam ettiği kanaatindeyim” dedi.