RİZE
Giriş Tarihi : 22-05-2020 23:41   Güncelleme : 22-05-2020 23:41

Rize'de Uzun Süredir Vakaya Rastlanmadı! Taki Düne Kadar

Rize Valisi Kemal Çeber, Çay Toplamak İçin Rize'ye Gelmek İsteyenlerin Sayısının 36 Bine Ulaştığını, Çay Sezonu Başlamasına Rağmen Gelenlerin Sayısının İse Şuana Kadar 7 Bin Olduğunu Söyleyerek Ekledi; "Uzun Süredir Vakamız Yoktu Ta Ki Düne Kadar"

Rize'de Uzun Süredir Vakaya Rastlanmadı! Taki Düne Kadar

Uzun süredir Rize'de korona virüs testi pozitif olan kimseye rastlanmadığını, sadece dün Rize'de çalışan bir kamu görevlisinin Ankara seyahatinde virüse yakalandığını dile getiren Çeber "Uzun bir süredir vakamız yoktu, ta ki dün bir vakamız oldu. İl dışından gelen vatandaşlarımızda değil, Rize'de yaşayan bir kamu görevlisi, mecburi bir iş için Ankara'ya gitti, geldi ve Ankara'da kaldığı otelde büyük ihtimal virüsü kapıyor. Ama anında tespit edildi, yalnız da yaşadığı için temas ettiği biri yok. Bununla beraber böyle 3-5 hastamız var" şeklinde konuştu.

İl dışından çay toplamak için Rize'ye gelen üreticiler için başlatılan özel uygulama hakkında bilgi veren Çeber, her haneden 1 kişiye korona virüs testi yapılacağını, negatif çıkması halinde bu kişinin çay alım yerlerine ve sosyal alanlara çıkabileceğini dile getiren Çeber "100 civarı ekip kuruyoruz. Dışarıdan gelen hemşehrilerimiz içerisinden, her haneden uygun görülen 1 kişiye teste başlıyor. O kişilerin teti negatif çıktığında artık çay alım yerlerine gidebilecek, sosyal hayata dair ailesinin ihtiyacını karşılayabilecek yerlere gidebilecek. Diğer hane halkı ise bu testin sonunda çay bahçesinde çalışmaya başlayacak. 14 günlük periyot tamamlandığında biz ne yapıyorsak onlar da aynı hale gelecek" bilgilerini paylaştı.