SİYASET
Giriş Tarihi : 05-05-2021 09:48   Güncelleme : 05-05-2021 09:48

Saadet Partili Karaduman'dan Bakan Pakdemirli'ye İkizdere önergesi

Rize İkizdere'de yapılacak olan taş ocağına karşı bölge halkının direnişi sürüyor. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, İkizdere'deki doğa katliamını Meclis'e taşıdı.

Saadet Partili Karaduman'dan Bakan Pakdemirli'ye İkizdere önergesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘örnek yayla’ modellerinin uygulanacağı iki noktadan biri seçilen doğal sit alanı Rize'nin İkizdere Vadisi Gürdere ve Cevizlik Köyü’nde 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağının açılmasına karşı çıkan bölge halkının direnişi günlerdir devam ediyor.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman konuyu TBMM'ye taşıdı. 

TBMM'ye sunduğu önergede iş makinelerinin tahribata devam etmesinin sağlandığına dikkat çeken Karaduman, "Bölge halkının tepkisi ortadayken ve bölgede yapılacak tahribat öngörülebilirken bu çalışmada ısrar edilmesinin sebebi nedir?" diye sordu.


İŞ MAKİNELERİ TAHRİBATA DEVAM ETTİ
Abdulkadir Karaduman verdiği yazılı soru önergesinde "Bölgede yapılmaya çalışılan taş ocağı ile ormanlık alanlar, su kaynakları ve canlı yaşamı yok edilmeye çalışılıyor. Bu girişimlere karşılık bölge halkı, taş ocağı girişiminin durdurulması ve bölgenin korunmasına yönelik eylemlerini sürdürmektedirler. Bu eylemler esnasında bölge halkına sert müdahalede bulunulmuş ve iş makinalarının tahribata devam etmesi sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.
 
Karaduman'ın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle sunduğu önergedeki 4 soru şöyle:

İkizdere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağı için Bakanlığınızın bilgisi ve onayı alınmış mıdır?
Bu bölgeye taş ocağının zarar vereceğine dair bir bildirimde bulundunuz mu?
Konu ile ilgili nasıl bir süreç yürütmektesiniz?
Bölge halkının tepkisi ortadayken ve bölgede yapılacak tahribat öngörülebilirken bu çalışmada ısrar edilmesinin sebebi nedir?
Doğal yaşam alanı olan İkizdere Vadisi’ni yok etmeye yönelik olan bu girişim durdurulacak mıdır?