Aktüel
Giriş Tarihi : 18-10-2020 10:03   Güncelleme : 18-10-2020 10:03

Safran nedir? Safran neye yarar? Safran 2020 fiyatı nedir?

Safranbolu'daki safran üreticilerinden hasat haberi geldi. Türkiye'de Karabük Safranbolu'da yetiştirilen safran nedir? Dünyanın en pahalı bitkilerinden biri olduğu bilinen safran 2020 fiyatı nedir?

Safran nedir? Safran neye yarar? Safran 2020 fiyatı nedir?

Dünyada çoğunlukla İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da; Türkiye'de ise Karabük, Safranbolu'da üretilen safran nedir? Gerek kokusuyla gerekse rengiyle dikkat çeken safran neye yarar? Safranbolu'dan safran hasadı haberi geldiğinden beri vatandaşlar "safran 2020 fiyatı nedir?" diye araştırıyor. Safrana dair her şeyi haberimizde bulabilirsiniz...

 

SAFRAN NEDİR?

Safran (Crocus sativus),süsengiller (Iridaceae) familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem (Crocus) cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat. Bitkinin yaprakları şeritimsi, mor çiçekleri üç tepeciklidir. Çiçeği ve tepecikleri bitkiye bağlayan yaprak sapı da dâhil olmak üzere erkek organları kurutularak özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılan safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da yetiştirilir. Türkiye’de ise safran Safranbolu’da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı, (bir gramı 5 ile 6 € arası),olan safranın anavatanı Güneybatı Asya’dır. Yetiştiriciliğine ilk olarak Yunanistan civarında başlanmıştır. Yarım kilogram safran 80.000 çiçekten çıkarılabilir. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar.

 

 

 

Safran baharatının keskin bir tadı ve iyodoform ya da saman benzeri bir kokusu vardır. Bunların sebebi, bileşiminde bulunan pikrokrosin ve safranal kimyasallarıdır. Aynı zamanda içine konduğu yemeklere altın gibi sarı bir renk katan, krosin adı verilen karotenoit bir boya maddesi de içerir. Bu özellikler safranı dünya çapında çok aranan bir baharat yapar. Ayrıca tıpta da kullanılır.

Safran kelimesi Arapça sarı renk anlamına gelen asfar kelimesinden türetilen ve Arapçada safran baharatı anlamına gelen za’feran kelimesinden kaynaklanarak Latinceye safranum, İtalyancaya zafferano ve İspanyolcaya azafrán olarak geçmiştir. Daha sonra Fransızcaya safran ve oradan da İngilizceye saffron olarak aktarılmıştır.

SAFRAN NERELERDE KULLANILIR?

Uzmanlar safranın kokusunu otsu ya da samansı bir etkiyle karışık metalik bal rengini andırır diye tarif eder. Tadı da biraz keskin ve samansıdır. Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Sıra dışı tadı ve yemeklere kattığı sarı renk nedeniyle safran; Arap, Orta Asya, Avrupa, Hint, İran, Fas ve Cornwall mutfaklarında oldukça yaygın olarak kullanılır. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Safranın yerine genellikle aspir (Carthamus tinctorius, "Portekiz safranı" ya da "yalancı safran") veya zerdeçal (Curcuma longa) kullanılır. Geleneksel tedavi yöntemi olarak çok eski bir tarihe sahip olan safranın antikarsinojenik (kanser bastırıcı),antimutajenik (mutasyon önleyici),immünomodüle edici, ve antioksidan benzeri özellikleri olduğu modern tıp tarafından bulunmuştur. Safran özellikle Çin ve Hindistan’da kumaş boyası olarak ve parfümeride kullanılır.

 

 

 

SAFRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Solunumu dengeler.
İştahı düzenler.
Safran cildin daha pürüzsüz bir dokuda olmasını sağlar.
Kanser riskini azaltır.
Strese iyi gelir.
Bağışıklığı güçlendirir.
Hormon dengesizliğini düzenler.

2020 SAFRAN FİYATI NEDİR?

Her yıl Ağustos ayında ekilen, Ekim-Kasım gibi de hasadı yapılan safranın kilonu 40 TL'den alıcı buluyor.