Aktüel
Giriş Tarihi : 13-02-2020 18:56   Güncelleme : 13-02-2020 19:07

TOKİ kura çekilişi 2020 ne zaman, ayın kaçında? TOKİ sosyal konutları kura başvuru sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

Binlerce vatandaşlın beklediği TOKİ 100 bin sosyal konu projesi kura çekimi ve sonuçları için binlerce vatandaşın heyecanlı bekleyişi sürerken, 'Kura çekilişi ne zaman yapılacak?' ve 'TOKİ 100 bin konut kura sonuçları açıklandı mı?' sorularının yanıtı en çok araştırılan konuların arasında yer alıyor. Başvuru işlemleri, E-Devlet üzerinden tamamlanırken, 2020 Şubat ayında da ev sahibi olmak isteyen başvuru sahipleri, kura çekiliş tarihini merak ediyor. Peki, TOKİ 100 bin konut kura çekilişi ne zaman yapılacak ve kura çekiliş sonuçları ne zaman açıklanacak? Haberimizde, TOKİ'ye ait 100 bin sosyal konut projesi hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilir ve kritik tarihleri öğrenebilirsiniz.

TOKİ kura çekilişi 2020 ne zaman, ayın kaçında? TOKİ sosyal konutları kura başvuru sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

TOKİ sosyal konut projeleri vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için de heyecanlı bekleyiş sona eriyor. Toplu Konut İdaresi tarafından ülke genelinde yapılacak olan 100 bin sosyal konut için başvuru süreci geçtiğimiz ay tamamlandı. Ucuz ev sahibi olmak isteyen ve belirtilen şartları taşıyan milyonlarca vatandaş, başvurularını E Devlet giriş ekranı üzerinden yaptı. Vatandaşlar şimdi ise 2020 TOKİ kuraları çekilişi ve sonuçları için araştırmalarını gerçekleştiriyor. Bilindiği gibi, yurttaşların Toplu Konut İdaresi tarafından İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve yurt genelinde yapacakları evlerden yararlanma hakkı elde edip edemeyecekleri TOKİ kura çekimi başvuru sonuçları neticesinde belli olacak.

TOKİ KURALARI 2020 NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığı belirtilirken kura çekimi tarihi de duyuruldu

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT KURA SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Haberimiz aracılığıyla, 2020 TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kura çekilişi tarihi ve sonuçları hakkında bilgi edinebilir, sorgulama ekranı ile beraber diğer birçok konuya yönelik fikir edinebilirsiniz.

TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Sosyal konutların fiyatı 160 ile 210 bin lira arasında değişiyor. Hak sahipleri noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuranın Şubat ayında çekileceğini açıkladı. Kuranın yapılacağı tarih ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

TOKİ KURA SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

TOKİ kura sonuçları sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

  • Öncelikle, https://www.toki.gov.tr/ adresini açın.
  • Daha sonra, üst tarafta bulunan 'SATIŞ & DUYURULAR' butonuna tıklayın.
  • Ardından, 'Kura Sonuçları Sorgulama' butonuna tıklayın
  • Buradan T.C kimlik numaranız ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. KURA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ
  • Talep Toplama Projelerinin Kura Sonuçları duyurular sayfasında yayınlanmaktadır.
  • Talep Toplama duyurularına gitmek için BURAYA TIKLAYINIZ.

TOKİ EV FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ'nin inşa edeceği 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa sunulacak.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

Konutların fiyatının yüzde 10'u peşin olacakken, kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir.

2+1 daire ödeme planı

75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 14 bin TL peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

3+1 daire ödeme planı

100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle evini alacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
 Trabzon yerel basınından şampiyonluk sesleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ
E-Bülten Kayıt
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri