EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-04-2020 02:18

YÖK öğrencilerin tepkisine yanıt verdi: ‘Eşzamanlı farklı seçenekler sunuyoruz’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, koronavirüs salgını sürecinde üniversitelerde esnek davranarak, eğitimlerin mümkün olduğunca telafi edilmesi yönünde eş zamanlı farklı seçenekler sunmaya gayret ettiklerini söyledi.

YÖK öğrencilerin tepkisine yanıt verdi: ‘Eşzamanlı farklı seçenekler sunuyoruz’

Saraç, uzaktan öğretime geçen ancak materyallerini karşılayamayan öğrencilere kayıt dondurma hakkı verilmesine gelen tepkilere ilişkin açıklama yaptı. Saraç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üniversitelerin kapasiteleri ve yetkinlikleri ile orantılı olarak, derslerin uzaktan eğitimle yapılabilmesine imkan tanıdıklarını ifade etti.

'TELAFİ DERSLERİ YAZ DÖNEMİNDE'

Uzaktan verilemeyen derslerin ise yaz döneminde telafi eğitimi ile verilebilmesi yönünde üniversitelere bir hareket serbestisi imkanı tanıdıklarına vurgu yapan Saraç, şunları kaydetti: 

“Uzaktan eğitim sürecinizde istifade edebilmeniz için de farklı üniversitelerin dijital ders materyallerinden oluşan ders havuzu niteliğindeki YÖK Dersleri Platformunu sizlerin açık erişimine sunduk. 
Önümüzdeki günlerde platformu daha da çeşitlendirip zenginleştireceğiz. Bunun dışında bazı öğrencilerimizden gelen bu bahar döneminde azami süreye sayılmayacak şekilde kayıt dondurma imkanı verilmesi yönündeki talepleri de değerlendirerek bu hakkı da talep eden öğrencilerimize verdik. Bilmenizi isteriz ki, ülkemizdeki bu salgın sürecinde esnek davranarak eğitimlerimizin mümkün olduğunca telafi edilmesi yönünde eşzamanlı farklı seçenekler sunmaya gayret ediyoruz."