SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-01-2022 07:47   Güncelleme : 13-01-2022 07:47

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? PCR testi kimlere yapılacak?

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından PCR testi zorunluluğu ile ilgili açıklama Bakan Koca'dan geldi. Peki, PCR testi zorunluluğu kalktı mı? PCR testi kimlere yapılacak? İşte konuya dair merak edilenler...

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? PCR testi kimlere yapılacak?

PCR testi zorunluluğu kalktı mı? PCR testi kimlere yapılacak? soruların yanıtını araştırılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından salgına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Akıllarda ise PCR testi zorunluluğuna ilişkin detaylar kaldı.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Salgının son dönemi ile ilgili alınan bazı kararların bir önceki toplantı sonrasında yazılı olarak paylaşıldığını hatırlatan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugünkü Bilim Kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim."

PCR TESTİ NEDİR?

PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA'yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir.