Aktüel
Giriş Tarihi : 14-01-2022 21:06   Güncelleme : 14-01-2022 21:06

Prezervatif yerine ne kullanılabilir? Prezervatif yapmalı? Prezervatif alternatifi nedir?

Prezervatif yerine ne kullanılabilir? Prezervatif yapmalı? Prezervatif alternatifi nedir?

Prezervatif yerine ne kullanılabilir? Prezervatif  yapmalı? Prezervatif alternatifi nedir?

Streç Film ve eldivenler kondom gibi birer bariyer. Yani hastalık geçmesini engelleyen kaleler. Streç filmin cinsel organlar, kalçalar ve karın bölgesine birkaç kat sarılması, elle uyarımlar yapılırken eldiven kullanılması güvenli seks için birer çözüm. Ancak bir kez kullanılması gerektiğini unutmamak kaydıyla.

Bariyerlerin her ilişkide kullanılması partner sayısının azaltılmasından daha etkili. Peki eşler güvenli cinsel ilişki için sürekli bariyer kullanmak zorunda mı? Dr. Çolgar’ın önerisi şöyle: ‘Altı ay bariyer kullanılır. Bu arada riskli davranışlarda bulunulmaz. 6 ay sonra cinsel yolla bulaşan hastalık testleri yapılır. Sonuçlar iki taraf için de negatif ise yani hastalık bulaşmamışsa korunma sonlanır.’
BARİYERLERİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI VAR

Her ilişkide, ilişki süresince ve doğru kullanılmalı

Tek kullanımlık olmalı

İlişki sırasında kontrol edilmeli

İlişkiden sonra imha edilmeli

Her bölge için ayrı ve yeni bariyer kullanılmalı

Özenli çıkarılmalı

El altında bulundurulmalı

Kayganlaştırıcı öneriliyor

Güvenli cinsel ilişkide kayganlaştırıcıların da rolü var. Çünkü kayganlaştırıcılar sürtünmeyi ve buna bağlı yırtılmaları önler. Termal enerjiyi iletir, duyarlılığı artırırlar. Anal, vajinal ve mastürbasyonun verdiği hazzı artırırlar. Kondomun çıkmasını önlerler. Spermisit içerebilirler. Aplikör ile uygulanmaları öneriliyor.