Aktüel
Giriş Tarihi : 16-10-2020 19:12   Güncelleme : 16-10-2020 19:12

Tip 1 Diyabet nedir? Tip 1 diyabetin belirtileri nelerdir? Nedenleri nelerdir?

Tip 1 diyabet pankreasın yeterli insülin üretememesi sonucunda gerçekleşir. Peki, Tip 1 diyabet belirtileri nelerdir? Tip 1 diyabet neden olur? İşte Tip 1 diyabet ile ilgili bilgiler...

Tip 1 Diyabet nedir? Tip 1 diyabetin belirtileri nelerdir? Nedenleri nelerdir?

Diyabet tanı kriterleri açlıkta, toklukta veya rastlantısal olarak bulunan kan şekeri düzeylerine göre yorumlanmalıdır. Kişinin 8 saat açlığı takiben bakılan kan şekeri 126 mg/dl. üzerinde ise veya Oral Glukoz Tolerans Testinin 2. saatindeki kan şekeri 200 mg/dl. üzerinde ise; polidipsi, poliüri gibi belirtilerin olduğu bireylerde herhangi bir zamanda bakılan kan şekeri 200 mg/dl’nin üzerinde ise “diyabet” olarak tanımlanır.

 

TİP 1 DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tip 1 diyabeti olan kişilerde pankreas yeterli insülin üretemez. İnsülin eksikliği nedeniyle dolaşımdaki şeker hücre içine giremez ve enerjiye dönüştürülemez. Dolaşımdaki şekerin hücre içine girememesi kan şekerinin yükselmesine ve böbreklerden süzülerek idrarla atılmasına neden olur. Şekerin idrara geçmesi idrarla sıvı kaybına da neden olur ve bu kayıp karşılanmaz ise vücutta susuzluğa yol açar. Halsizlik ve yorgunlukla birlikte diyabetin tipik belirtileri ortaya çıkar.

TİP 1 DİYABET BELİRTİLERİ VE BULGULARI NELERDİR?

 • Sürekli susama hissi/ağız kuruluğu.
 • Çok su içme: İdrarla kaybedilen vücut suyunun eksikliğini gidermek için.
 • Sık sık ve bol miktarda idrara çıkma: Dolaşımdaki fazla şekeri vücuttan atmak için.
 • Gece idrara çıkma ve hatta yatağını ıslatma.
 • Sık yemek yeme: Besinler ile alınan şeker hücre içine geçemediğinden ve enerji üretmek için kullanılamadığından açlık hissi olur. Başka bir deyişle varlık içinde (yüksek kan şekeri) yokluk (açlık) çekilir. Bu da sık yemek yemeye yol açar. Küçük yaştaki çocuklarda bu durum fark edilmeyebilir.
 • Kilo kaybı: Hücrelerin içine şeker giremediği için, vücut enerji üretmek için kendi yağ ve proteinini yakmaya başlar. Yağ dokusu ve kas yıkımı nedeniyle kilo kaybı olur.
 • Davranış değişikliği: Gece idrarını yapmak için çok sık uyanan kişi kaliteli bir uyku uyuyamaz, ayrıca şeker yüksekliği de davranış değişikliklerine neden olur.
 • Diyabet belirtileri diyabetlilerin çoğunda bir aydan kısadır ve bu belirtiler fark edilemediği zaman çocuklar genellikle diyabetik ketoasidoz denilen koma halinde hastaneye gelirler. Ketoasidoz koması çok ciddi ve hayatı tehdit eden bir durumdur.

TİP 1 DİYABETİN NEDENLERİ NELERDİR?

Tip 1 diyabet gelişiminde üç önemli risk faktörü vardır:

 • Kalıtımsal (genetik) faktörler
 • Kişinin kendisine karşı geliştirdiği allerji
 • Çevresel etkenler (virüs, kimyasal maddeler)