Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
05 EKİM Çarşamba 00:13

Almanya'da Çalışma Vaadiyle Birçok Hemşire Dolandırıldı.

Doktor ve hemşirelerin Almanya'ya çalışmak için gittiğiyle alakalı duyumların ardından, çok sayıda hemşirenin Almanya'da iş vaadiyle dolandırıldıkları ortaya çıktı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 17:21
Almanya'da Çalışma Vaadiyle Birçok Hemşire Dolandırıldı.

Almanya'da iş için bir firmaya başvuran onlarca hemşire dolandırıldı. Tuzağın ortaya çıkmasıyla firma sahibi Almanya'da gözaltına alındı. NTV'nin haberine göre, bir firma hemşirelere Almanca eğitimi, evrakların tercümesi, uçak bileti, oturma izni ve iş garantisi vadetti.

KÖTÜ HABERİ ÖĞRENDİLER

Hemşirelerin dil eğitimi başladıktan bir süre sonra firma sahibinin Almanya'da sigorta dolandırıcılığından gözaltına alındığını, iş garantisi verilen firmaya ait bakımevinin de hizmetine son verildiği öğrenildi.

BAŞVURULARI ALMAYA DEVAM EDİYORLAR

Onlarca hemşire mağdur olurken firma hala hemşirelerin başvurularını almaya devam ediyor.

4500 EURO (YAKLAŞIK 82 BİN TL) ALDILAR

Mağdur hemşirelerden biri olan Metehan Uğur Aynal, ilk başta 4 bin 500 euro (yaklaşık 82 bin TL) ödediklerini sonra da Almanya'daki masraf ve sınav ücreti adı altında bin 150 euro daha verdiklerini söyledi. Senet de imzalatan firmanın parasını ödeyebilmek için Aynal ve babası 36 ay vade ile kredi bile çekti.

SUÇ DUYURUSU

Aynal, derslere daha fazla odaklanabilmek için işinden de istifa ettiğini açıkladı ve yaşadıklarını şöyle dile getirdi:

"Hem işimizden hem de cebimizdeki paradan olduk. Bir de hayallerimizden olduk. Ücret iadesiyle ilgili görüşmeye gittiğimizde de sözleşmeyi feshettikten sonra ödemeleri yapacaklarını söylediler. Aradan bir ay geçti ben paramızı alamayacağımızı anlayınca Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Şu an Almanya ve Türkiye mağdurların bin kişiyi aştığını tahmin etmekteyiz."

Hakan Pehlivan da firmanın mağdur ettiği hemşirelerden biri.

Pehliven, ''Bir yakınıma döviz olarak borçlandım. Başka kurslara başvurmamız için paraya ihtiyacımız var. Bu da şu anda mümkün değil'' dedi.

FİRMA SAHİBİ GÖZALTINDA

Türkiye'de televizyon programlarına katılarak tanıtımını yapan, Almanya'da gözaltına alınan firma sahibi 54 ayrı suçla suçlanıyor.

Elif ÇELİKElif ÇELİK

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber