Aktüel
Giriş Tarihi : 27-08-2021 16:55   Güncelleme : 27-08-2021 17:29

Analdan İlişki (Ters) Nedir? Nasıl Yapılır?

Analdan ilişki penisin vajinaya değil makata girmesi yoluyla cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Makat çok sayıda sinir ucunun bulunduğu ve gayet hassas olan bir organdır. Duyu sinirlerinin yanı sıra halkasal kaslar açısından da zengin bir bölge olan anüs yani makat 6 cm ile 7 cm genişleyebilen bir yapıya sahiptir.

Analdan İlişki (Ters) Nedir? Nasıl Yapılır?

Normalde ise makat bölgesinde bulunan halkasal kaslar büzülmüş durumda olur. Dışkılama esnasında kaslar gevşer ve dışkılamanın ardından yeniden büzülmüş bir konum alır. Aynı durum ters ilişki esnasında da gerçekleşir. Ancak bu ilişki deneyimi doku çatlakları ve kanama gibi sonuçlar da doğurabilir.

Analdan İlişki Neden Yapılır?

Çiftlerin analdan ilişki tercihleri genellikle cinsel hayatlarını renklendirme ya da bu cinsel ilişki deneyimini merak etmelerinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda eşcinsel bireyler de bu cinsel ilişki yöntemini tercih ediyor. Ancak sağlık açısından asla önerilmeyen bir cinsel ilişki yöntemi olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Tarihin çok eski dönemlerinden bu yana tercih edilebilen ters ilişki sağlık açısından son derece vahim sonuçlar doğurabilir. Özellikle hijyene dikkat edilmemesi ve kondom kullanılmaması gibi durumlarda ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bununla birlikte ters ilişkinin cinsel yolla bulaşan hastalık riskini çok ciddi oranda artırdığını da unutmamak gerekiyor. Başta AIDS olmak üzere pek çok hastalığın en yaygın bulaşma nedenleri arasında bu ilişki yöntemi bulunuyor.

Anal İlişkinin Zararları Var mıdır?

 

Elbette analdan ilişki zararları olan bir ilişki yöntemidir. Erkeklerde genital bölgenin savunma sistemleri kadınların genital bölgesi ile kıyaslandığında çok daha güçlüdür. Ancak bu durum erkeklerin de bu ilişkiden zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Kalın bağırsak bölgesinde sayısız oranda zararlı bakterinin bulunduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Bu bakteriler erkeklerde enfeksiyona yol açabilir. Kadınlar için zararlar listesinin daha uzun olduğunu belirtmek gerekir. Makat bölgesinde oluşan basit bir sıyrık bile erkeklerin genital bölgesindeki patojenlerin kadınlara bulaşması için yeterli olabiliyor.

Ayrıca ters ilişki konusunda yapılan en büyük hatalardan biri cinsel ilişkiye anal seks sonrasında vajinal seks ile devam edilmesidir. Bu hata, kadınlarda ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Anüs bölgesindeki anatomik yapının son derece nazik olduğunu unutmamak gerekiyor.

Daha önce bu ilişki konusunda deneyimli olan kadınlarda yahut eş cinsel bireylerde bile makat yırtıkları, çatlaklar oluşabilir. Sinir ve kas yapısı zarar görebilir ve bu da uzun bir tedavi sürecini zorunlu kılabilir. Kanama olması durumunda ise kan yoluyla bulaşan hastalıkların yarattığı riskler söz konusu olacaktır. Aynı zamanda makatta meydana gelen çatlak ve yırtıkların ciddi bir acı hissine neden olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Ters İlişkiden Bulaşabilecek Hastalıklar

Halk arasında arkadan ilişki ya da analdan ilişki olarak adlandırılan ilişki yöntemi pek çok hastalığın bulaşma riskini ortaya çıkarıyor. Bu hastalıkları virüs ile bulaşan, bakteri ile bulaşan, mantar ve parazit hastalıkları şeklinde gruplandırmak mümkündür.

Virüs ile Bulaşan Hastalıklar

 

 • HPV (Human papilloma virüs)
 • Herpes
 • AIDS
 • Makat kanseri
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Sitomegalovirüs

 Bakteri ile Bulaşan Hastalıklar

 • Bel soğukluğu (Gonore)
 • Frengi (Sifiliz)
 • Klamidya
 • Şankroid
 • Kasık granülomu
 • Basilli dizanteri (Shigella dizanteri)
 • Campylobacter fetus
 • Tifo (Salmonella typhimurium)
 • Mycobacterium avium

Mantar Hastalıkları

 • Kandida
 • Kriptosporidiozis
 • Izospora

Parazitler

 • Entamoeba histolytica
 • Giardia lamblia

Anal İlişkide Haz Alınır mı?

Anal bölge erotojendir ve bu bölgede çok sayıda sinir ucu olduğundan analdan ilişki ile haz alınabilir. Ancak gerekli hazırlıkların yapılmaması durumunda bu cinsel ilişki deneyiminin acı verebileceğini de unutmamak gerekiyor. Özellikle zorlanma durumunda cinsel ilişki esnasında ve sonrasında şiddetli ağrı yaşanabilir. Anüs bölgesinin kendinden ıslanabilme özelliği yoktur. Bu nedenle kayganlaştırıcı ürün kullanımı gerekir. Aksi halde makatın zarar görmesi ve cinsel ilişkinin acı veren bir deneyime dönüşmesi söz konusu olabilir.

Anal Seks Makata (Anüs) Zarar Verir mi?

Arkadan ya da analdan ilişki olarak adlandırılan ilişki makat bölgesine zarar verebilir. Bu ilişki yönteminden anüsün asla zarar görmeyeceğini söylemek olanaksızdır. Sfinkter olarak adlandırılan kas demetleri ilişki sırasında zarar görebilir ve bu durumda mutlaka tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekecektir.

Makat bölgesinde meydana gelen tahribatın oranına bağlı olarak tedavi süresi değişebilir. Anal seks makat bölgesinin zorlanmasına yol açabilir ve bu da doku yırtıkları oluşmasını beraberinde getirebilir. Cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar da anüs bölgesine zarar verebilir. İleride dışkılama ve gaz kaçırma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanabileceğini de unutmamak gerekiyor.

Dr. İsmet Yıldırım der ki…

Anal ilişki veya ters ilişki çiftlerin özellikle ekstra bir heyecan veya merak amacıyla başvurdukları farklı bir ilişki yöntemidir. Kimi kadın için bu ilişki rutin iken kimi kadın için imkansızdır. Zararlı sonuçlarından dolayı kadınların korktuğu bir durumdur. Makat bölgesinde bulunan sfinkter adı verilen kasların yırtılmasına bağlı olarak gaz ve dışkı kaçırma ,enfeksiyon ve kanama gibi riskleri vardır. Gebe kalma olasılığı yoktur. İlişki sonrası kanama ve ağrı durumunda muhakkak muayene uygun olur.

Anal İlişki Gebeliğe Yol Açar mı?

Öncelikle analdan ilişki penis ile kalınbağırsağın buluşması anlamına gelir. Gebelik oluşması için sperm hücrelerinin belirli bir olgunluğa erişen kadın üreme hücreleri ile yani yumurta ile buluşması ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun mümkün olabilmesi için sperm hücrelerinin vajina içerisine ulaşması gerekir.

Buradan yumurtaya ulaşan sperm hücreleri döllenmeyi sağlar ve gebelik ancak bu koşullarda oluşabilir. Penisin anüse girmesi ile gerçekleştirilen ters ilişki ile kadının hamile kalması imkansızdır. Çünkü kalınbağırsağın rahme açılan bir kanalı bulunmuyor. Dolayısıyla sperm hücrelerinin anüs bölgesinden rahme ulaşması da imkansız oluyor.

Fakat burada kritik bir unsurdan söz etmek gerekir. Sperm hücreleri kadının pozisyonuna da bağlı olarak makat bölgesinden sızarak vajinaya ulaşabilir. Vajina içerisine sadece bir damla sperm gitmesi bile gebelik olasılığını doğurur. Her ne kadar penis vajinaya hiç girmemiş olsa bile sperm hücrelerinin vajinaya ulaşması durumunda hamilelik ortaya çıkabilir. İstenmeyen bir gebelik durumu söz konusu ise mutlaka kondom kullanılmalıdır.

Analdan İlişkiye Girdikten Sonra Kan Gelmesi

Konuya dair en çok endişe yaratan unsurlardan biri de analdan ilişksonrasında makattan kan gelmesidir. Makatta doku çatlaklarının ya da yırtıklarının oluşması durumunda kanama olabilir. Kanama damlama şeklinde olabileceği gibi hafif lekelenme tarzında da görülebilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor.

Bununla birlikte kanama ters ilişki dışında farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla makattan kan gelmesi durumunda mutlaka nedeninin araştırılması gerekir. Makat kanamaları pek çok farklı hastalığı işaret edebiliyor. Bu hastalıklar arasında erken tanının son derece önemli olduğu bağırsak kanseri de bulunuyor.

Mutlaka muayene yapılmasını sağlamalı ve makat kanamalarını her daim ters ilişkiye bağlayarak hafife almaktan kaçınmalısınız. Son olarak cinsel ilişkiye bağlı bir makat çatlağı olması durumunda da tedavinin en doğru ve en hızlı şekilde yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

Ters İlişkide Ağrı Oluşması

Ağrı şikayeti analdan ilişki sonrasında ortaya çıkabiliyor. Ağrının düzeyi kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan ağrının devam edip etmediğidir. Şayet devam eden ya da şiddeti artan bir ağrı söz konusu olursa zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız. Çünkü bu durum makat bölgesinin ilişkiden zarar gördüğü şüphesini akıllara getirir.

İlişki sırasında zorlanma olması, irili ufaklı çok sayıda yırtılma olmasına da yol açabiliyor. Bu durumda ağrı olabilir ve ağrıya çoğunlukla kanama şikayeti de eşlik eder. Elbette en kısa zamanda muayene yapılması gerekecektir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.