TEKİRDAĞ
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:55   Güncelleme : 24-11-2021 16:55

Ayakkabılarını gösterip isyan etti: Utansınlar

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde faaliyet gösteren Kar-Deniz ve Vero maden şirketlerinden 6 aydır maaşlarını ve tazminatlarını alamayan maden işçileri isyan etti. 6 aydır maaş alamadığı için büyük sıkıntı yaşadığını belirten bir maden işçisi isyanını “Ne yaşıyoruz, ne haldeyim bilen yok. Bu kış günü ayağıma ayakkabı alamıyorum. Utansınlar” şeklinde dile getirdi.

Ayakkabılarını gösterip isyan etti: Utansınlar

Tekirdağ Malkara ilçesinde faaliyet gösteren Kar-Deniz ve Vero maden şirketlerinden 6 aylık birikmiş maaş ve tazminatlarını alamayan 20 maden işçisi eylem yaptı.

Vero Madencilik şirketinin önünde eylem yapan maden işçilerine Bağımsız Maden İş Sendikası destek verdi. Maden şirketinin önünde “Servetiniz Yalanlarınız Kadar Çok! 6 Aydır Ödenmeyen Maaşlarımızı Ve Haklarımızı İstiyoruz” yazılı pankartın arkasında açıklama yapan maden işçileri tepkilerini dile getirdi.

“AYAĞIMA AYAKKABI ALAMIYORUM. UTANSINLAR”

Eylemde söz alan bir maden işçisi, hak ettiği maaşını ve tazminatını 6 aydır alamadığı için büyük mağduriyet yaşadığını dile getirerek isyanını “Ayağıma ayakkabı bile alamıyorum” sözleriyle dile getirdi. Ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden maden işçisi şöyle konuştu:

“Ne haldeyim gören yok. 6 aydır ne maaşımı, ne de hak ettiğim tazminatımı alabiliyorum. Ayakkabım altı delik. Ayağıma ayakkabı bile alamıyorum. Utansınlar. Biz çocuklarımızın hakkını istiyoruz.”

Bir maden işçisi ise üniversitedeki çocuğunu borçla okuttuğunu belirterek tepkisini şöyle dile getirdi:

“Çocuğumu üniversitede sağdan soldan aldığım borçla okutuyorum. Nereye kadar böyle devam edecek. Bizim hakkımızı versinler.”

“BİZİM SABRIMIZI SINAMAYIN”

Tazminatlarını ve maaşlarını alamayan madencilerin yayında olduklarını dile getiren Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, mağdur madencilerin haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Çakır yaptığı açıklamada, maden şirketi sahiplerini uyararak; “Bizler madencileriz, sabrımız güçlüdür fakat sabrımızı sınamayın. Çünkü birliğimiz de güçlüdür. Bu hayat pahalılığı koşullarında işçilerin alın teriyle kazandığı maaşlarını bile vermeyerek madencilerin ve ailelerinin tüm yaşam koşullarını esir altına alanlar ve aylarca oyalayanlara son sözümüz; ivedilikle madencilerin maaşlarını ve tazminatlarımızı verin. Her yere geliriz. Size ait olan her şirketin önünde tüm yasal haklarımızı kullanarak eylemler gerçekleştiririz. Asla peşinizi bırakmayız” dedi.

“GEREKİRSE KAPILARINA KENDİMİZİ KİTLERİZ”

Eylemde söz alan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, dünyada en ucuz maden işçiliğinin Türkiye'de olduğunu ve iktidar tarafından maden sahiplerinin korunduğunu dile getirdi.

Sendikanın örgütlenme sorumlusu Aksu yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Türkiye'nin her yerinde nedense maden patronları hep aynı. Kendi kazanır ama işçisine kazandırmaz. Kazandırmayan patronlar ise iktidar tarafından korunur. Asgari ücret 220 dolara indi. Madenci demek ki 440 dolar ücret alıyor.

Dünyanın en ucuz yeraltı maden işçiliği Türkiye'de yapılıyor. Dünyada bir maden işçisi ortalama 3 bin dolar ücret alıyor, ama Türkiye'de 440 dolar alıyor. Ancak buradaki madencilerimiz 440 doları bile alamıyor.

Patronlarına bakıyoruz, servetlerini araştırıyoruz. Maşallah hepsi keyfi yerinde. Malları, mülkleri var. Ama 6 aydır maden işçisini parasını vermiyor. Bu nasıl üç kağıtçılık. Kimi kandırıyorlar.

Görüşme talep edeceğiz. Gidip soracağız dinleyeceğiz. Şayet siz bu bir hafta içinde işçi arkadaşlarımızın tazminat ve maaşlarını kuruşu kuruşuna ödemezsiniz, şu kapının önüne kendimizi çakar ve kitleriz. Kimseyi içeri sokmayız.

Her yerde bunu yaptık Tekirdağ'da da bunu yaparız. Biz harbiyiz. İşçinin hakkını yiyenin her zaman karşısındayız. İşçinin hakkını yiyenin, dolandıranın karşısına çıkarız.”

Açıklamaların ardından mağdur maden işçilerini haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini dile getirdiler.