SİYASET
Giriş Tarihi : 28-04-2020 22:42   Güncelleme : 28-04-2020 23:24

Deva Partisi Yapılanmaya Başladı Hasan Karal Başkan Oldu

Kuruluşu, koronavirüs salgını dönemine denk gelen Ali Babacan'ın liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) il ve ilçe teşkilatlanması için harekete geçti.

Deva Partisi Yapılanmaya Başladı Hasan Karal Başkan Oldu

Teşkilatlarda görev alacak isimleri belirlemek için parti içinde 18 bölge komisyonu oluşturuldu. Komisyonlar, teşkilatlanma çalışmalarına, il ve ilçe örgütlerinde görev almak isteyen ve başvuruları internet üzerinden alınan gönüllülerle başlayacak. Pandemi nedeniyle gönüllülerle görüşmeler "video konferans" gibi uzaktan iletişim yöntemi ile yapılacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle, siyasi partiler toplu etkinliklerini ve kongrelerini iptal etmek veya ertelemek zorunda kaldı. Ancak siyasi partiler video konferans sistemi aracılığıyla mümkün olabilen siyasi faaliyetlerini sürdürüyor.

Kuruluş dilekçesini 10 Mart'ta İçişleri Bakanlığı'na sunan Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi de teşkilatlanma çalışmaları için salgın koşullarını da dikkate alarak planlama yaptı.

Ak Parti'den istifa eden ardından Deva Parisi MYK de görev alan Eski Rize milletvekili Hasan Karal, 14.Bölgedeki illerin komisyon başkanlığına atandı.

Ak Parti'den ayrılması, Rize başta olmak üzere bir çok ilde ve Ak Parti içerisinde tartışmalara neden olan Hasan Karal siyasal yaşamına DEVA Partisiyle devam edeceği kesinleştikten sonra Ak Parti içerisinde kendisine yönelik eleştirilere aldırış etmeden yoluna devam ediyor.

HASAN KARAL 14 BÖLGE BAŞKANI OLDU

Karadeniz bölgesi Hasan Karal başkanlığında yapılanmaya başlayacak. Hasan Karal'ın partililerle beraber çalışmaya önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor.

Rize, Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun, Artvin, Gümüşhane, Çankırı

Hasan Karal 'ın başkanlığında Zeynep Tatar, İhsan Günaydın, Baran Deniz Bağatur, Kerem Yavaşça, karadeniz bölgesinde yapılanmaya başlayacak.

"50 bin gönüllü başvurdu"

Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre salgın nedeniyle teşkilatlanma çalışmalarının sekteye uğramaması için öncelikle, video konferans üzerinden görüşme yöntemiyle çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda partinin internet sitesi üzerinden "üye" ve "gönüllü" başvuruları alınmaya başlandı.

Partide görev almak için 50 binin üzerinde "gönüllü" başvurusu olduğunu belirten parti kaynakları, bu isimlerle ilgili ilk temasların video konferans yöntemiyle sağlanacağını belirtiyor.

Edinilen bilgiye göre parti yönetimi teşkilatlanma çalışmalarında görev almak üzere 18 bölge komisyonu oluşturdu.

Komisyonlar aracılığıyla, teşkilatlarda görev almak isteyenlerle ilk görüşmeler yapılacak, sosyal izolasyonun kalkmasından sonra da yüz yüze görüşmelerin yapılarak teşkilatlarda görevlendirme yoluna gidilmesi planlandı.

Teşkilatlanma çalışmaları kapsamında ilk aşamada partide görev almak isteyen yaklaşık 50 bin dolayındaki gönüll" taramasının Ramazan ayı sonuna kadar tamamlanması planlandı.

Olağan kongre normale dönüş sonrası

Salgın sürecinde yürütülecek görüşmeler ve yapılacak çalışmalarla parti teşkilatlarında yer alacak kadroları belirlemeyi hedefleyen parti yönetimi, normalleşme sürecinin sona ermesinin ardından teşkilatları kurmayı ve ilk olağan kongreyi yapmayı hedefliyor.