RİZE
Giriş Tarihi : 11-01-2020 20:39   Güncelleme : 11-01-2020 20:42

GÜNEYSU’DA VATANDAŞLAR HES'İ DURDURDU

Yol yapıyoruz bahanesiyle Hes çalışmalarını yapan Baro Enerji Hes İnşaatını durdurmak zorunda kaldı.

GÜNEYSU’DA VATANDAŞLAR HES'İ DURDURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesinde, Gürgenli köylüler, Baro Enerji (Baro Enerji Elektrik Üretim Dağıtım Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş) tarafından yürütülen HES projesine karşı yaptıkları eylem sonuçsuz kalmadı.

DOĞANCAN İLEK'İN HABERİ

VATANDAŞLAR HES'İ DURDURDU

Gürgen Köyünde inşaatı devam eden Alicik HES çalışanları, vatandaşların yogun tepkisi üzerine makineleri bırakıp inşaat alanını terketmek zorunda kaldı.


HES çalışmalarının plansız, programsız, izinsiz yapıldığını, dereyi talan ettiğini, çalışmalarda çevreye büyük zarar verildiğini, dereye yakın evlerin tehlikeye atıldığını belirten vatandaşlar, çalışma alanında hergün nöbet tutacaklarını ve derelerini sonuna kadar savunacaklarını belirttiler.

Öte yandan derelerin avukatı Av. Remzi Kazmaz ile Gürgen Köyünde bir araya gelecek olan vatandaşlar, Alicik HES ile ilgili hukuki süreci başlatacaklarını belirttiler.

Bir an önce köyümüzden HEStirin

Gürgen köyü sözcüleri Yaptıkları hukuksuz, kaçak çalışmaları 2012'de sözde revize ettikleri Çed raporuna uydurmaya çalışırken suç üstü yakalandılar.
Kendi uydurdulları projeye dahi uymayan, işine geldiği gibi HES kanalını sağa-sola kaydırarak daha ekonomik olsun diye kamulaştırmadan kaçıran, dere yatağını daraltan bu çalısmalara ilgili kurumlar izin vermemelidir.