RİZE
Giriş Tarihi : 09-01-2021 17:21   Güncelleme : 09-01-2021 17:21

Âlim, artık Çaykur’ dan Birebir Sorumlu

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, Genel Müdür vekili Yusuf Ziya Âlim’in asaleten atanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı

Âlim, artık Çaykur’ dan Birebir Sorumlu

CHP Rize İl başkanı Saltuk deniz açıklamasında, “Uzun bir süredir Çaykur’un vekâleten yönetilmesinin yanlış olduğunu bir an önce asaleten görev yapacak Genel Müdür atamasının gerçekleştirilmesini önerdik, savunduk. Yapılacak atamanın da liyakata dayalı, Çaykur’un içinden olan, Çaykur’ da görev yapmış olan özetle Çaykur geleneğinden gelen ve bölgeyi tanıyan kişilerden olması gerektiğini savunduk. Eğer bir kişi liyakatli değilse 3 yıl gibi uzun bir süre Çaykur gibi önemli bir kurumu vekâleten de olsa yönetmesine izin verilmemesi gerektiği, eğer iş konusunda liyakatliyse bir an önce atamanın yapılması gerektiğini söyledik. Ki bu yapılan atamada zaten ismi geçen kişi 1992 yılından beri Çaykur’un değişik kademelerinden geçtikten sonra önce genel müdür yardımcısı olmuş son 3 yıldır da Vekâleten Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Bundan sonraki süreçte artık Çaykur’ da yapılan işlerin birebir de sorumlusudur ”dedi.

Başkan Deniz, “Daha önce de söyledik. AKP Türkiye’yi nasıl yönetiyorsa Çaykur’u da o şekilde yönetmektedir. Türkiye’de ataması yapılan kişilerin siyasetle kurdukları ilişkiler hepimizin bildiği konulardır. 3 Yıl vekâleten yöneten ve kurumun kendi içinden gelen birisinin asaleten atanması doğaldır. Bu atamanın Çaykur’ da çok önemli bir değişiklik yaratacağına inanmıyoruz. Zaten yönetiyorlardı. Gene yönetmeye devam edecekler.

AKP il Başkanının abisi olması konusu ise ayrı ve etik bir konu olduğunu kaydeden Başkan Deniz, “Bu konu AKP İl Başkanının ve AKP İl Örgütünün sorunudur. Atamanın üzerinde gölge düşüp düşmemesine kendileri karar verecektir. Çaykur ‘un yönetimsel sorunları, çalışan işçilerin sorunları, üretici ile ilgili sorunları artarak devam etmektedir. Çaykur’un aşırı şekilde bankalara borçlandırılmış bir yapısı var, giderek katlanan zararları var, stok sorunu var. Bundan önce de olduğu gibi bundan sonra da Çaykur’ la ilgili görüş ve önerilerimiz açıklamaya devam edeceğiz. Daha öncede belirttiğimiz gibi vekâleten yönetimle asaleten yönetim arasında fark vardır. Biz bu süreçte eleştirilerimizi direkt Sayın Âlim üzerinden yapmıyorduk. Artık bundan sonra direkt muhatap olarak alacağımız atanmış bir genel müdür bulunmaktadır. Artık eleştirilerimiz ve önerilerimizi bu muhataplık üzerinden yapacağız. Çaykur çok önemli bir kurumdur. Üzerinde sadece bu konuda değil her konuda herhangi bir gölge oluşmaması sadece bizim değil herkesin sorumluluğundadır. Her zaman savunduğumuz gibi Çaykur geleneğinden gelen birisinin atanması liyakat açısından önemlidir. Diğer konu Eleştiriye açıktır. Artık Çaykur’ a genel müdür atandığına göre Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Çaykur yönetim kurulu üyeliğinden bir an önce istifa etmesi gerekmektedir. Onun yerine Çaykur’ da çalışan işçilerin temsilcisi bir arkadaş Çaykur Yönetim kurulu üyeliğine getirilmelidir” dedi.