Aktüel
Giriş Tarihi : 05-08-2021 10:18   Güncelleme : 05-08-2021 10:18

Mest Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mest Olmak Ne Demektir?

Etkisini hala kaybetmemiş ve uzun yıllardır kullanılan sözcüklerden biri mest kelimesidir. Aynı zamanda bu kelimelerin ne anlama geldiği de merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Peki, mest ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Mest olmak ne demektir tüm detayları ile derledik.

Mest Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mest Olmak Ne Demektir?

Kökeni Farsça olan mest kelimesi, belli bir anlam üzerinde ifade edilmektedir. Ancak aynı zamanda mest olmak sözcüğü üzerinden ele alınır ve bu defa farklı bir anlam sunar.

Mest Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı vakit mest kelimesi, ‘sarhoş’ sözcüğü üzerinden ifade edilmektedir. Ancak Türkçe üzerinden bakıldığı vakit tek başına bu şekilde anlama ile pek değerlendirilmez. Daha çok duyulan hayranlık ile beraber şaşırmak şeklinde öne çıktığını söylemek mümkün.

Mest Olmak Ne Demektir?

Mest olmak herhangi bir durum karşısında Kendinden geçmek şeklinde ifade edilmektedir. Yani örneğin çok mutlu bir haber ile beraber mutluluk sarhoş olmak ve Kendinden geçmek olarak anlatmak mümkün. Bu şekilde anlamı ile beraber birçok farklı yerde hem kelime hem de kelime grubu olarak değerlendirilebilir.