Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
04 EKİM Salı 22:19

ÖSYM çöktü mü son dakika |E-Devlet ile giriş yapılmıyor! ÖSYM neden açılmıyor? ÖSYM ile üniversite yerleştirme sonuçları neden girilmiyor?

ÖSYM çöktü mü? YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM sisteminde yoğunluk yaşanıyor. ÖSYM'ye giriş yapmak isteyen öğrenciler son dakika gelişmeleri yakından takip ediyor. Sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenciler ÖSYM'nin sayfasını açtığında "The service is unavailable." hatası ile karşı karşıya kalıyor. Peki, ÖSYM çöktü mü? ÖSYM neden açılmıyor? ÖSYM ile üniversite yerleştirme sonuçları neden girilmiyor? İşte cevaplar...

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-08-2022 10:44
ÖSYM çöktü mü son dakika |E-Devlet ile giriş yapılmıyor! ÖSYM neden açılmıyor? ÖSYM ile üniversite yerleştirme sonuçları neden girilmiyor?

 

Son dakika... ÖSYM çöktü mü? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen YKS tercihlerinin sonuçları bugün erişime açıldı. YKS tercih sonuçlarını öğrenmek için ÖSYM'nin sitesini açmaya çalışan öğrenciler "The service is unavailable." hatası ile karşılaşıyor. Bu kapsamda "ÖSYM çöktü mü?" gibi sorular araştırılmaya başlandı. Peki, ÖSYM çöktü mü? ÖSYM neden açılmıyor? ÖSYM ile üniversite yerleştirme sonuçları neden girilmiyor? İşte cevaplar...

ÖSYM ÇÖKTÜ MÜ?

Hemen şunu belirtelim ki, YKS tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte ÖSYM'nin resmi internet adresinde yoğunluk yaşanıyor. Öğrenciler, sonuçlarını öğrenmek için ÖSYM sistemine akın ediyor. Sistemde yaşanan yoğunluk nedeniyle ÖSYM'ye girişte aksamalar yaşanıyor.

YKS 2. TERCİHLER NE ZAMAN YAPILAAK?

Hemen şunu belirtelim ki, YKS ek tercih takvimi henüz duyurulmadı. ÖSYM tarafından bugün içerisinde 2. tercih takviminin açıklanması bekleniyor. Ek tercih tarihleri açıklanr açıklanmaz ahaber.com.tr'de olacak.

YKS ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

YKS tercih üniversite yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek. Aşağıdaki linke tıklayarak doğrudan YKS tercih sonuçları sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN...

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir

.c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

 

 

AdminAdmin

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber