SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2021 13:02   Güncelleme : 24-03-2021 13:02

Polemiklere neden olacak, AKP’nin MKYK listesi ortaya çıktı

AKP’nin 7’nci Olağan Kongresi başladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın tek aday olduğu kongrede, partinin MKYK ve MYK yönetimleri değişecek. Öte yandan Ankara Spor Salonu hınca hınç doldu. Ne tribünlerde ne de salonda tüm sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı. AKP MKYK ve Disiplin Kurulu üyelerinin listesi ortaya çıktı. Melih Gökçek’in kavgalı olduğu Hayati Yazıcı listede yer alırken, Berat Albayrak kendisine yer bulamadı.

Polemiklere neden olacak, AKP’nin MKYK listesi ortaya çıktı

AKP 7. Olağan Kongresi’nin yapıldığı Ankara Spor Salonu hınca hınç doldu, sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı. MHP’nin aksine seyircili kongre yapmakta ısrar eden AKP’nin çağrısına kulak veren on binlerce partili sabahın ilk saatlerinden itibaren salona gelmeye başladı.

Bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç kongre salonuna gelirken oğlu Ahmet Mücahit Arınç Merkez Disiplin Kurulu’na girdi.

Saat 10.40’da kongrenin yapıldığı salona gelen ve salonun önünde bekleyen on binlerce kişiye seslenen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sizleri kar yağışının tüm mikropları temizlediği anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum” diyerek, kısa bir konuşma yaptı.

Erdoğan, AKP’nin üye sayısının 13 milyon 500 bini ulaştığını belirterek “Dünyada böyle bir parti yok” ifadelerini kullandı.

GENEL BAŞKANVEKİLİ SAYISI 2’YE ÇIKARILACAK

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2’ye çıkarılacağını bildirdi. Divan başkanlığına Ali İhsan Yavuz seçildi.

TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜLER

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının korkutucu seviyelere ulaştığı günlerde, Türkiye’nin dört bir yanından onlarca kişi otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bu otobüslerde maske, mesafe kuralına uyulmaması tepki çekti.

LİSTE SIZDI

AKP 7. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda devam ediyor. 75 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını tamamladı. Erdoğan konuşmasının sonunda MKYK üyelerini bugün saat 17.00’te AKP Genel Merkezi’ne davet etti. MKYK üyeleri ile ilk toplantıyı gerçekleştireceklerini söyledi.

Bekir Bozdağ ve Efkan Ala gibi isimlerin listede yer aldığı görüldü. Melih Gökçek ile arasında gerginlik olan Hayati Yazıcı da listede yerini aldı.

FETÖ’nün yayın organlarında uzun yıllar çalışan Yavuz Bahadıroğlu’nun Atatürk düşmanlığı ile bilinen oğlu Mücahit Bilici AKP MKYK’ye girdi.

Erdoğan’ın Damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kendisine AKP MKYK’da yer bulamadı.

 

‘Pelikan’cılara yakın isimlerin de AKP yönetiminde yer almaması dikkat çekti.