Aktüel
Giriş Tarihi : 14-01-2022 20:17   Güncelleme : 14-01-2022 20:17

Prezervatifle hamile kalınır mı? Kondom ile hamile kalınır mı?

Prezervatifle hamile kalınır mı? Kondom ile hamile kalınır mı? Prezervatifler hamilelikten nasıl korur?

Prezervatifle hamile kalınır mı? Kondom ile hamile kalınır mı?

Prezervatifle (kondom) ile hamile kalınır mı?

Günümüzde, kullanım kolaylığı ve pratik olması açısından prezervatifler oldukça sık kullanılmaktadır. “Kondom” olarak da bilinen prezervatiflerin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaktır. Peki, “prezervatif ne kadar koruyucu, prezervatifle hamile kalınır mı, prezervatif kullanırken nelere dikkat etmek gerek”? İşte bu soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Amaç istenmeyen hamilelikleri önlemek!

Çiftler, korunma yöntemleri sayesinde planlı bir şekilde hamileliğin oluşmasını isterler. Bunda da en etkili faktör, hangi yöntem kulanılırsa kullanılsın doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Aksi durumda, bütün korunma yöntemlerinde istenmeyen hamileliğin oluşma ihtimali vardır. Yapılan çalışmalarda, zaten hiçbir korunma yönteminin %100 koruyuculuğu gösterilememişken, bir de kullanım hatası varsa istenmeyen gebeliğin oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Prezervatifler hamilelikten nasıl korur?

Prezervatifler, bariyer görevi görerek spermin yumurta ile buluşmasını engeller ve böylece gebelikten korumuş olur. Prezervatifin ilişki sırasında kullanım zamanı da önemlidir. Çünkü erkekte ‘Zevk Suyu’ adı verilen salgının ilişkide ne zaman salgılanacağı belli değildir. Ve bu salgıyla az da olsa sperm geçişi olabilmektedir. Prezervatifin koruyuculuğunun %100 olmamasının bir sebebi budur. Ancak doğru ve etkin bir şekilde kullanılırsa, koruyuculuk %98 gibi yüksek bir oranda olacaktır.

Prezervatifin Kullanımında Yapılan Yanlışlar

Cinsel ilişkide bazı çiftler ön sevişmeyi uzun tutmak ister ve prezervatifi sonlara doğru kullanırlar. Bu da gebelikten korunma oranını düşürebilmektedir. Çünkü erkekte, boşalma dışında da bir miktar sperm geçişi olabilir. Diğer taraftan, erken boşalma sorunu varsa, yine ilişki korunmasız bir şekilde gerçekleşip istenmeyen gebeliğin oluşumuna neden olabilmektedir.

Penis boyuna uygun olmayan prezervatif kullanımı nedeni ile sızıntılar olabilir. Dar prezervatifler çabuk yırtılabilirken, bol prezervatifler penisten çabuk çıkabilir. Bundan dolayı penis boyutuna uygun prezervatif kullanımı da çok önemlidir.

Prezervatifin yırtık olması, tarihi geçmiş kullanım da yapılan diğer yanlışlardır. İlişki öncesi prezervatifin kontrol edilmesi bu noktada çok önemlidir.

İlişki sırasında, yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanması lateks içerikli prezervatife zarar verebilir ve koruyuculuğunu azaltabilir. Bunun yerine su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmelidir. Boşalma sonrası penis, vajina içerisinde çok bekletilirse prezervatiften sızıntılar olabilir. Diğer yaygın olarak yapılan yanlış da budur.

Prezervatifin Birden Fazla Kullanımı

Hem hijyen hem de yıpranmalara bağlı koruyuculuğun azalmasından dolayı prezervatifler yalnızca bir kez kullanılmalıdır. Prezervatifler lateksten üretilir, su veya sabunla yıkanması yapısına ciddi anlamda zarar verir. Bu da gebelikten koruyuculuğunu azaltır.

Prezervatif İle Hamile Kalmamak İçin

  • Penisin boyuna göre prezervatif (kondom) seçiniz,
  • Yırtık ve günü geçmiş kondomları kullanmayınız,
  • Prezervatifi ilişkinin başında, penis sertleştikten hemen sonra takınız,
  • Boşalmadan sonra penis sertliğini kaybetmeden çıkarınız,
  • Bir prezervatifi yalnızca bir ilişkide kullanınız,
  • Vajinal ilişki için önerilen prezervatifleri anal ilişkide kullanmayınız,
  • İlişkide prezervatif kullanıyorsanız ve vajinal kuruluk problemi de varsa su bazlı vajinal kayganlaştırıcıları tercih ediniz.

Sonuç olarak; günümüzde, hangi korunma yöntemi kullanılırsa kullanılsın koruyuculuğu %100 değildir. Bu oranı daha yükseltecek, iyi hale getirecek olan düzenli ve doğru kullanım şekilleridir. Eğer ki prezervatif; ilişkinin başından itibaren kullanılıyorsa, yırtık veya delik olup olmadığı kontrol ediliyorsa ve yukarıda detaylıca belirttiğimiz konulara dikkat ediliyorsa istenmeyen hamilelik oranları da oldukça düşük olacaktır.