SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2021 09:30   Güncelleme : 27-03-2021 09:30

RTEÜ'NÜN HAZIRLADIĞI TASLAK ORTAK AKILSIZ HAZIRLANIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında Çay Kanununun çay üreticisi için önemine vurgu yaptı.

RTEÜ'NÜN HAZIRLADIĞI TASLAK ORTAK AKILSIZ HAZIRLANIYOR

Geçtiğimiz gün basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Çay Kanun taslağının önemine vurgu yapan Deniz Rize'de bir el Çay Kanun taslağının hazırlanmaması için uğraştığını söyleyerek, " Kanunun bir an önce ortak akıl ile bütün paydaşların bir araya gelerek kanunun hazırlanması" gerektiğini söyledi. 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Çay Kanun taslağı üzerinde çalışma yaptığı bilgisini basın yoluyla öğrendiğini de kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Deniz " hiç bir şekilde üniversite tarafından kendilerine ulaşılmadığını" söyledi. 

Hazırlanan kanun taslağınının bütün paydaşlarla birlikte hazırlanması gerektiğini söyleyen Deniz: " Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bir kanun taslağı hazırlıyormuş bizlerlede görüşeceklerini basın aracılığı ile duyduk. Taslak hazırlandıkdan sonra bizimle görüşmelerinin bir anlamı yok" dedi. 


BİZ HAZIRLAYALIM SİZDE GELİN BUNUN ÜZERİNE KONUŞUN

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Hazırladığı Çay Kanun taslağının ortak akıl ile oluşturulmadığını hiç kimseye danışılmadan hazırlandığını ifade ederek “Bir şey yapılacaksa gelin birlikte oluşturalım. Her maddesini birlikte konuşalım. Hepimizin kişileştirdiği bir kanun olsun. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bu kanun taslağını hazırlayacak sonra da bizlere diyecek ki gelim şu maddeyi konuşalım. Bu ne ortaklıktır ne de paydaşlıktır. Biz noter değiliz. Onlar bu Çay Kanun taslağını hazırlayacak bizleri çağıracaklar orada bizlere 2 dakika söz verecekler bunun adına da il başkanlarıyla görüşme yapıldı diyecekler. Ortak akıl dediğimiz şey böyle mi işler. Bu kabul edilecek bir şey değil. Rize’nin 80 – 90 yıllık birikimine hakaret demektir. Rize’deki üreticiye hakarettir, siyasi partilerine sendikalarına bu yaklaşım hakarettir. Biz hazırlayalım sizde gelin bunun üzerine konuşun deniyor. Neden biz kanunu birlikte hazırlayamıyoruz. Kimsenin zekası yok mu? “ dedi.

ÇAY KANUNUNU NEDEN ÇIKARTAMIYORUZ BUNUN ÖNÜNDEKİ ENGEL KİM ?


Çay Kanun taslağının oluşturulmaması için birilerinin müdahale ettiğini söyleyen Deniz: “Bu kanunu neden çıkartamıyoruz. Bu kanunu engelleyen çıkmasının önüne set koyan kimler. Mutlaka çıkması gerek bir kanunu biz neden çıkartamıyoruz. Birilerinin elleri tutuluyorsa kanun çıkmasın diye biz de bilelim.  İki yıldır meclise öneri veriyoruz, taban fiyatının altında alım yapılması yasaklanmalı diye. Bunun için çay kanunu da beklememize gerek yok. Cumhurbaşkanının bu konuda yetkisi var. Tarım Bakanlığının açıklamış olduğu fiyatın altında kimse çay alamaz demeli. Demek ki buna ihtiyaç duyulmuyor. Çay üreticisinin yoksullaşmasının önüne geçilmesi için kimsenin bir çaba gösterdiği yok.  Samimi bir şekilde içtenlikle bizler Çay Kanununun çıkmasını istiyoruz. Rize’de açıklama yapan insanların çoğunun samimi olmadığını düşünüyorum. Üniversitenin Çay Kanunu hazırlığını biz basından duyduk. Bu tür şeyleri bizler basından duyuyoruz. Siyasi Partileri çağıracakmış diye de duyduk fakat henüz böyle bir girişim olmadı. “ dedi.