Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
05 EKİM Çarşamba 00:05

Amerikalı Gazetecinin İran Cumhurbaşkanıyla Yaptığı Başörtülü Görüşme Tepki Topladı!

İran'da Mahsa Amini isimli genç kızın başörtüsü taktığı için tutuklanmasının ardından yaşamını yitirmesiyle  başlayan protestolar ülkenin tüm şehirlerine sıçradı. Kadınlar rejimin kıyafet yönetmeliğini protesto ederken, ünlü Amerikalı gazeteci Lesley Stahl başörtüsü taktı ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reis ile röportaj yaptı. Lesley Stahl bu hamlesiyle sosyal ağlardan tepki çekti.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2022 16:29
Amerikalı Gazetecinin İran Cumhurbaşkanıyla Yaptığı Başörtülü Görüşme Tepki Topladı!

İran'ın başkenti Tahran'da, Mahsa Amini'nin kılık kıyafet kanununa uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınıp ölmesinin ardından ülke genelinde başörtü eylemleri başladı. Çıkan olaylarda 10 kişi hayatını kaybetti. Meydanlarda kılık kıyafet özgürlükleri için mücadele eden İranlı kadınlara, dünyanın dört bir yanından destek mesajları geldi. 

AMERİKALI GAZETECİDEN BAŞÖRTÜLÜ RÖPORTAJ

Kadınların meydanlarda saçını kesip başörtülerini yaktıkları eylemler devam ederken, Amerikalı ünlü gazeteci Lesley Stahl 20 Eylül 2022 tarihinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile başörtü takarak röportaj yaptı. Sosyal medyada İranlı kadınların mücadelesine destek paylaşımları yapılırken, Stahl'in Reisi ile başörtülü şekilde röportaj yapması eleştirildi.

 

Elif ÇELİKElif ÇELİK

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber