RİZE
Giriş Tarihi : 08-04-2021 15:22   Güncelleme : 08-04-2021 15:22

Belediyenin o tesisinde Çalışma Sürüyor

Çay Çöpünden Enerji Ve Mangal Kömürü Tesisi’nde Çalışmalar Devam Ediyor

Belediyenin o tesisinde Çalışma Sürüyor

Rize belediye Başkanı Rahmi Metinin geçen yıl Ekim ayında temelini attığı ve Kalkandere Organize sanayi bölgesinde bulunan çay çöpünden mangal kömürü yapacak tesisin yapımı hızla devam ediyor. Başkan metin, bu proje ile belediyeye katma değer katacaklarını söyledi

Rize Organize sanaydı bölgesinde kurulacak tesisle ilgili çalışmaların başlatıldığını kaydeden Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Yapılacak olan tesis, çay çöpünü işleyerek mangal kömürü haline dönüştürecek ve ayrıca dönüşüm sırasında elde edilen yağ oranı ile oluşacak olan gazdan elektrik enerjisi üretimi sağlanarak iki ayrı gelir elde edilecek” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin konuyla ilgili açıklamasında, “Bugün Rize Belediyesi için önemli bir gün ve ekibimizle birlikte Rize Organize Sanayi Bölgesinde mangal kömürü tesisini inşaat çalışmalarına start vermiş bulunmaktayız. Organize Sanayi Bölgemizde Rize Belediyesi adına RİBELKENT Şirketimiz 12 dönümlük bir arazi kiraladı. İnşaat alanımızda hem mangal kömürü hem de elektrik üretimi elde edebileceğimiz bir tesisi hayata geçirmek için çalışma başlattık. İlimizde bilindiği üzere ÇAYKUR’un işlemiş olduğu yıllık çay üretiminden arta kalan çay çöpünü yapacağımız bu tesiste işleyerek mangal kömürü haline dönüştüreceğiz. ÇAYKUR’la yıllık 10 bin ton çay çöpü alım anlaşması yaptık. Ayrıca bunun yanında yine aynı tesisimizde üretim aşamasında çay çöpünün içerisinden %16’lık bir oranda yağ çıktığı için oluşacak olan gazdan 0.8 MWth’lık elektrik üretimi elde edilecek. Bu sektörde Türkiye’nin büyük oranda yapmış olduğu ithalatın bir kısmını yerli ve milli olarak bu bölgede üretmiş olacağız. Bunu hem çayımızın değerlendirilmesi, hem de Rize Belediyesine önemli bir gelir sağlamak adına yapıyoruz. Aynı zamanda bu gelir ilerleyen yıllarda vatandaşımıza da hizmet olarak geri dönecektir. Tesisimizi 5 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde aktif hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.