DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-01-2022 17:16   Güncelleme : 14-01-2022 17:16

BM, ABD'ye seslendi, Taliban teşekkür etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD ve Dünya Bankası’na bir çağrıda bulunarak Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından dondurulan Afganistan fonlarının serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

BM, ABD'ye seslendi, Taliban teşekkür etti

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'daki mevcut insani krizin daha da kötüleşmemesi adına ABD ve Dünya Bankası'na çağrıda bulundu. Guterres, "Bu kriz durumunda insan hayatı ve ekonomiyi kurtarmak için kullanılması gereken parayı engelleyen kural ve koşullar askıya alınmalı" dedi.

BM Genel Sekreteri, mali piyasaların önemli bir kısmının dolar üzerinden gerçekleşmesi ve askıya alınan paranın yine önemli bir kısmının ABD’de olması yüzünden Washington yönetimine bu konuda önemli bir rol düştüğü görüşünü dile getirdi.

Guterres, "Ekonomiye hızlı bir şekilde nakit sağlamak ve milyonlarca insan için yoksulluk, açlığa yol açacak bir çöküşten kaçınmak için daha da fazlasının yapılması gerekir" dedi.

Taliban'dan Guterres'e teşekkür

Guterres tarafından yapılan çağrı ardından Taliban Sözcüsü M. Naeem, Twitter hesabından yaptığı açıklamada teşekkür ederek, "BM Genel Sekreteri'nin ABD tarafından ezilen Afgan halkının dondurulan mali varlıklarının serbest bırakılması çağrısını takdirle karşılıyoruz. Böyle bir tavır almak, Birleşmiş Milletler'in halkların hakları konusundaki tarafsızlığını ve iyi niyetini olumlu yönde etkiler" dedi.

 

Öte yandan Naeem açıklamasının devamında ABD'ye seslenerek, "Amerika Birleşik Devletleri bu küresel çağrıya acilen yanıt vermelidir, çünkü Afgan halkının buna çok ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.