Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
04 EKİM Salı 22:29

Bunun Sonu İç Savaş! İran'da Ölü Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!

İran'da ahlak polisi tarafından tutuklandıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini'ye yönelik protestolar ülkenin sokaklarını ele geçirdi. Binlerce protestocu polisle çatışırken, olaylarda 10 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan, 1979 İslam devriminden sonra ülkede ilk kez böyle bir eylemin gerçekleştiği kaydedildi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2022 17:04
Bunun Sonu İç Savaş! İran'da Ölü Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!

13 Eylül'de Tahran'da devriye gezen ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini, hayatını kaybetmişti. Amini'nin ardından kadınlar saçlarını kestikleri videoları, sosyal medya hesapları üzerinden yayınlamaya başlamıştı. Dünyanın dört bir tarafına yayılan görüntülere gelen desteklerin ardından, eylemler İran sokaklarında devam etti. 

1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi'nin sonrasında, ülkede özellikle kadınlara yönelik oldukça sıkı yaptırımlar olmuştu. Zaman zaman rejime karşı protestolar gerçekleştirilse de, bu kadar ses getiren bir eylem gerçekleşmemişti. Yaşadıkları 43 yıllık baskının neticesinde İran'da kadın, erkek, genç, yaşlı herkes sokaklara döküldü.

İran rejimine karşı direnişte bulunan eylemciler ''Diktatöre ölüm'' sloganları attı. Sari şehrindeki eylemciler Humeyni ve Hamaney'in resimlerini yakarken, kadınlar ise zorla taktıkları başörtülerini ateşe verdi. Ülkenin çeşitli kentlerinde ise yüzlerce insan sokaklarda slogan atıp, ateş yaktı.

Öte yandan, gösterilerin büyümesiyle birlikte Instagram ve WhatsApp'a erişimi keserek İranlıların eylemler için organize olmasının engellenmeye çalışıldığı belirtilmişti. İnternet engelleme gözlemevi NetBlocks dün akşam saatlerinde Twitter hesabından, İran'ın Senendec şehrinde internet kesintisi olduğunu doğruladı.

Sokağa çıkan binlerce protestocu, eylemleri esnasında kendilerini engellemek isteyen polisle de çatışma yaşadı. Plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanan polisin, gerçek mermi ile gösteri düzenleyenlere ateş açtığı kaydedildi. İran'da çıkan olaylar nedeniyle binlerce yaralının olduğu ifade edilirken, ölü sayısının ise 10'a yükseldiği kaydedildi.

Elif ÇELİKElif ÇELİK

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber