RİZE
Giriş Tarihi : 24-07-2021 09:56   Güncelleme : 24-07-2021 09:56

Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin vurduğu Rize'ye geldi

10 gündür yağışlarla boğuşan Rize'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan sel ve heyelandan etkilenen kriz bölgesinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin vurduğu Rize'ye geldi

Yaşanan felaket sonrası memleketi Rize'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede yaptığı kısa incelemenin ardından vatandaşlara seslendi.

"Hem Rizeli hem de Artvinli kardeşlerimiz hem de bizler sel felaketi nedeniyle buruk bir bayram geçiriyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afet haberini aldığımız andan itibaren devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Şu ana kadar ilimizde 328'i arama kurtarma personeli olmak üzere toplam 2 bin 860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Afetten dolayı kapanan 426 yolun tamamı ulaşıma açılmıştır. Afet bölgesinin tamamına su verilmekte olup içme suyunda enerjide, haberleşmede herhangi bir sıkıntı yoktur." dedi.

Sel ve heyelandan etkilenen bölgelerde 1 yılda 550 konut inşa edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerek AFAD, gerek sosyal yardımlaşma vakfımız aracılığı ile kira, taşınma masrafları gibi ilgili ödemeler yapılmaya başlanmıştır. İlimize acil kullanım için tahsil edilen 18 milyon TL'den 3 milyon TL'si vatandaşlarımıza sunulmuştur. 4 bölgede 1207 bina, 3198 bağımsız bölümde hasar tespit çalışması yapıldı. Bir taraftan bu riskli bölgelerin hızlıca boşaltılmasını sağlarken, yaraların süratle sarılması için projelerimizi hızla devreye alıyoruz. TOKİ eli ile çalışmalarımızı başlattık. Alında ahırı, üstünde evi olan yöresel evlerimizi hayata geçireceğiz. 500 konut inşa edeceğiz. 50 adet köy evi yapacağız. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda 5 çay evi yapma kararı aldık. Yakında inşallah geleceğim, geldiğimde Sahara Tüneli'nin açılışını yapacağız. Rize'mizde hayatı normalleştirecek adımları hızla atacağız." şeklinde konuştu.