Aktüel
Giriş Tarihi : 15-01-2022 13:47   Güncelleme : 15-01-2022 13:47

Kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması tedavisi nedir? Kulak çınlaması nedir?

Halk arasında çınlama olarak da bilinen tinnitus, çevreden gelen herhangi bir ses olmamasına rağmen kişinin kendisinin duyduğu seslere verilen genel bir tanım. Tinnitus kendi başına bir hastalık değil, sonuç ve bu şikayet başka hastalıkların habercisi olabiliyor. Çınlama ile işitme kaybının ilişkisi uzun zamandır biliniyor. Araştırmalara göre de çınlama şikâyeti olan kişilerin çoğunda işitme kaybı saptanıyor.

Kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması tedavisi nedir? Kulak çınlaması nedir?

Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Bahtiyar Çelikgün “Çınlama, çoğunlukla sessiz ortamlarda, örneğin gece yatarken etkisini daha da artıran ve sürekli devam ederek kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Özellikle depresyon, kaygı bozuklukları, stres gibi psikolojik sorunlara yol açabildiği gibi uyku ve dikkat sorunları gibi farklı noktalarda da günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor” dedi. 

Kulak çınlaması neden olur?

 Toplumun yüzde 10-15’inde çınlama şikâyeti görülüyor. Bu kesimin de yüzde 1’inde çınlamanın günlük hayat kalitelerini oldukça düşürdüğünü söyleyen Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Çınlamanın nedeni ile ilgili pek çok teori olmasına rağmen, çınlama temel olarak işitsel sinirlerde spontan aktivitenin normalden fazla olmasıdır. Fizyolojik sebebin yanı sıra çınlamanın altında, kişilerin çınlama sesine verdiği ’korku’ veya “endişe” gibi duygusal anlamlar da yer alıyor. Bu da çınlamanın kişiden kişiye değişen bir durum olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu. 

Kulak çınlaması neden olur?​​​​​​​

Çınlama ile işitme kaybının ilişkisi uzun zamandır biliniyor. Araştırmalara göre de çınlama şikâyeti olan kişilerin çoğunda işitme kaybı saptanıyor. Çınlamadan rahatsız olan ortalama yüzde 20-30’luk kesimde işitme kaybının gözlemlendiğini belirten Odyolog Bahtiyar Çelikgün, “Çınlama şikâyeti olan bireylerin KBB muayenesi ve sonrasında tam odyolojik değerlendirmeden geçmesi oldukça önemli. Çınlama şikâyeti ile hekime başvuran hastaların genellikle doktorlardan ilk beklentisi, tıbbi bir tedavi ile çınlamanın ortadan kaldırılması oluyor" diyor.

Kulak çınlaması neden olur?​​​​​​​

"Ancak çınlamanın bazı sebepleri, hızlı bir şekilde çözülebilirken bazı sebepleri tam anlaşılamadığı için kişi tinnitus rehabilitasyonuna yönlendirilebiliyor. " diyen Odyolog Bahtiyar Çelikgün, çınlama tedavisi hakkındaki sözlerini şu şekilde sürdürüyor: "Çınlama sorunları ile kliniğe başvuran kişilere yapılan anketler gösteriyor ki hastaların benzer şiddette çınlamaya sahip olmalarına rağmen birbirinden farklı şikayetler olabiliyor. Örneğin nispeten az çınlaması olan bir hasta, çınlamadan çok fazla şikâyet ederken, daha fazla çınlaması olan başka bir hasta çok daha az şikâyet edebiliyor.

Kulak çınlaması neden olur?​​​​​​​

Bu nedenle çınlama şikâyeti olan bireylerin kişiye özel rehabilitasyonu önem kazanıyor. Burada diğer önemli nokta ise özellikle çınlama konusunda çalışan odyolog ve KBB hekimine ulaşarak işitme cihazı uygulamasını da bu alanda eğitim almış odyologlara yaptırmak."