Aktüel
Giriş Tarihi : 20-07-2021 16:28   Güncelleme : 20-07-2021 16:28

Kurban eti kaç saat dinlendirilir? Kurban eti ne zaman dolaba konur? Kurban eti kesildikten sonra ne kadar bekletilmeli? gibi

Kurban Bayramı'nıda kurban etinin nasıl daha iyi saklanacağına dair detaylar araştırılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kurban eti kaç saat dinlendirilir? sorusunun yanıtı araştırılıyor. Uzmanlara göre, kurban etinin parçalara ayrılmasının ardından serin bir yerde 5-6 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Kurban eti ne zaman dolaba konur? Kurban eti kesildikten sonra ne kadar bekletilmeli? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm detaylar...

Kurban eti kaç saat dinlendirilir? Kurban eti ne zaman dolaba konur? Kurban eti kesildikten sonra ne kadar bekletilmeli? gibi

Kurban eti kaç saat dinlendirilir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Bugün Kurban Bayramı'nın birinci günü. Kurban bayramıyla birlikte milyonlar, kesilen etlerin nasıl daha iyi muhafaza edileceğini araştırıyor. Kurban eti ne zaman dolaba konur? Kurban eti kesildikten sonra ne kadar bekletilmeli? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. Kurban etlerini sağlıklı bir şekilde saklamak için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik..

KURBAN ETİ KAÇ SAAT DİNLENDİRİLİR?

Kurban eti en az 4-5 saat – en uygun 1 gün açık havada bozulmadan bekleyebilir, sonra da buzdolabına kaldırmak uygun görülür. Bu sebeple kurban etini hemen dolaba koymak yerine dinlendirerek kaldırmak tercih edilir. Et kendini salıp gevşedikten sonra buzdolabına alınabilir.

Etin ısısının düşmesi için üstü kapatılmadan bekletilmeli. Ancak bu sürede, etin böcek ve sineklerden korunmasına da dikkat edilmeli.

Kırmızı et sindirimi en zor olan yiyecektir. Kesimden sonra birkaç saat içerisinde et yemek hazımsızlık, şişkinlik başta olmak üzere mide problemlerine neden olur. Bu yüzden kurban eti kesildiği gün pişirmek yerine buzdolabında bir gün dinlendirilmeli.

KURBAN ETİ YIKANIR MI?

Eğer kurban etini içinize sinmiyor ve yıkıyorsanız, hemen ardından pişirmeniz gerekiyor. Et yıkandıktan sonra buzdolabına koyulmamalı.