Aktüel
Giriş Tarihi : 03-08-2021 07:46   Güncelleme : 03-08-2021 07:46

MÜSTEHCEN AÇIK SAÇIK FİLMLER İZLEMEK RESİMLERE BAKMAK GÜNAH MIDIR?

MÜSTEHCEN AÇIK SAÇIK FİLMLER İZLEMEK RESİMLERE BAKMAK GÜNAH MIDIR?

Sevgili okurlarımız Merhaba, Bu yazımızda açık saçık filmler izlemek günah mıdır ? Film izleyerek cinsi duyguları tatmin etmek günah mıdır? Bekar olanlar açık filmler ile cinsi arzularını giderebilir mi? sorularının cevaplarına bakacağız.

Kuran-ı Kerim İsra suresi 32. ayeti kerimesinde “Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur.” diyerek bizi uyarmıştır. Zinanında çeşitleri olduğu ve göz zinası olarak tabir edilen bir çeşidi olduğunu unutmadan her ne olursa olsun açık filmlerin izlenmesi günahtır.

Göz zinası nedir?

Göz zinası nedir diye soracak olursak, öncelikli olarak zinanın anlamına bakalım. Zina etmek dinimizce nikah olmadan birbiriyle ilişkide bulunmaya denir kısaca. Dinimiz zinayı haram kılmıştır. Bir şahıs helali olmayan birisiyle bir ilişkide bulunarak haram işlemektedir. Göz zinası ise bir ilişki olmadan işlenen bir çeşit haramdır. Bir kadına şehvetle bakmak, bir kadına yada erkeğin avret yerlerine bakmak birer göz zinasıdır. Günümüzde yaygınlaşan ve halk tabirinde +18 film olarak adlandırılan filmler yada resimler de göz zinasının birer araçlarıdır.

Unutulmaması gereken bir nokta ise şudur. Şehvetli bakışın göz zinası, şehvetli konuşmanın dil zinası diye adlandırılmış olması sebebiyle gerçek anlamda cinsi temasla meydana gelen zina ile aynı hükmü taşımamaktadır. Fakat şehvet uyandırması sebebiyle, zinaya sürükleyen bir yol gibi görülmüş ve böyle isimlendirilmiştir ve haramdır. Avret yerlerinin resmedilmiş şekli de cinsel duygular uyarabileceği fakat canlısı kadar olmayacağı açıktır.

Allah’u Teala harama bakma konusunda gerek erkek gerek kadın olsun bize Nur suresi 30 ve 31. ayeti kerimelerinde ikazlarda bulunmuştur.
“Mü”min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar…. Mü”min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, “

Çıplak resimlerde yada videolarda kadın erkek diye sınıflandırmak yanlıştır. Mahrem bölgenin bir başkasına gösterilmesi gerek kadında gerekse erkekte aynı şekilde haramdır. Bu yüzden kadın açarsa haram erkek açarsa normaldir diye bir tabir söz konusu değildir.

Sonuç olarak açık saçık filmler izlemek günah mıdır ?

Sonuç olarak : Gazete dergi internet siteleri yada televizyon gibi yayın organlarında yayınlanan açık ve müstehcen görüntüler hakiki kadın vücüduna bakmak gibi günah sayılmasada Toplumun ahlakını bozması şehvet uyandırması zinaya sürüklemesi fitneye sebep olması sebebiyle helal olmadığı aşikardır. Peygamber efendimizin bir hadiside şöyledir:

“…gözlerin zinası şehvetle bakmaktır.”

(Buhari, Kader, 9; Müslim, Nikâh, 44)

Cinsi arzuların giderilmesi için dinimiz evlenmemizi buyurmuştır. Evlenmeye gücü yetmeyen gençlerimize de Oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Çünkü oruç nefsi duyguları öldürücü iffeti ve harama bakmaktan koruyucudur.

“Ey gençler topluluğu, sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik, harama bakmada önleyici ve iffeti de en iyi koruyucudur. Evlenme masrafına gücü yetmeyen kimse de oruç tutsun. Çünkü oruç kuvvetli bir şehvet kırıcıdır.”

İbni Mâce, Nikâh : 1