SİYASET
Giriş Tarihi : 01-04-2021 11:47   Güncelleme : 01-04-2021 11:47

Naci Ağbal'ın görevden alınacağını önceden kimler biliyordu?

Bekaroğlu, Ağbal'ın ortadan kaybolan 128 milyar Doların akıbetini araştırdığı için Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındığı şeklindeki iddiayı Bakan Elvan'a sordu.

Naci Ağbal'ın görevden alınacağını önceden kimler biliyordu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın göreve başladıktan yaklaşık dört buçuk ay sonra görevden alınması öncesi ve sonrasında gelişen bazı olaylarla ilgili olarak medyada; Merkez Bankası Başkanının geçmiş dönemde satışı yapılan 128 Milyar Dolarlık döviz ile ilgili olarak kurum nezdinde bir araştırma ve inceleme çalışması başlattığı için görevden alındığı, bazı kişi ve kurumların söz konusu görevden alma operasyonundan önceden haberdar oldukları, operasyon öncesi piyasadan döviz topladıkları, bilahare bu dövizleri yüksek fiyattan satıp döviz piyasasında oluşan dengesizlikten yararlanarak büyük kazançlar elde ettikleri şeklinde haber, iddia ve yorumlar bulunduğunu hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan şu sorularına cevap istedi:


1. Yazılı, sözlü ve görsel medyada yer alan söz konusu iddialar doğru mudur?


2. Ülkenin ikiz açığın (cari açık ve bütçe açığı) olduğu ve Türk Lirasının ‘milli ve yerli devalüasyona' tabi tutulduğu, diğer bir tabirle Türk Lirasına operasyon çekildiği bir dönemde, kimler daha önceden TCMB Başkanı'nın görevden alınacağı yönünde bir bilgiye sahip olmuştur?

 
3. 20 Mart 2021 günlü Resmi Gazetede yayımlanan 19.03.2021 tarihli görevden alma işlemini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Kararının çok önceden üçüncü şahısların bilgisine girmesi nasıl mümkün olabilmiştir?

 
4. Normalde ortalama olarak piyasada bir günde 150 milyon dolarlık döviz satın alınırken 19 Mart Cuma günü piyasadan 450 milyon dolar toplandığı yönündeki haberler doğru mudur? Gerçekte söz konusu tutar ne kadardır? Bu döviz satın alım işlemini yapan yerli ve yabancı kişi ve kurumlar kimlerdir? Bunlar söz konusu döviz satın alımını ne amaçla hangi fiyat üzerinden yapmışlardır?

 
5. BDDK verilerine göre, bankalardaki yabancı para mevduatlarının 18-19 Mart döneminde 1,1 milyar dolar arttığı, hafta sonunda kur arttıktan sonra pazartesi günü itibarıyla 6,1 milyar doların satıldığı iddiası doğru mudur? Gerçek tutar ne kadardır?

 
6. Bu operasyonlarda kamu bankalarının herhangi bir sorumluluğu bulunmakta mıdır? Kamu bankaları fiilen veya dolaylı yollarla bu operasyonların içinde yer almış mıdır? Kamu bankalarının bu operasyonda kullanılması mümkün müdür?


7. Kurdaki yükselişi satış için fırsat gören, bu satışı gerçekleştiren kurumsal ve bireysel yatırımcılar kimdir? Bu konuda bir araştırma ve inceleme çalışması yaptırmayı düşünüyor musunuz?


8. Kurdaki yükselme trendinin devam ettiği, ülkenin CDS priminin arttığı (450’ye çıktığı) bir zaman aralığında bu satış işleminin iktisat literatürü açısından aynı zamanda sosyo-psikolojik analizi konusunda bir çalışma yaptırmayı düşünüyor musunuz?

 
9. Merkez Bankası Eski Başkanı Naci Ağbal’ın geçmiş dönemde satışı yapılan 128 Milyar Dolarlık döviz satışı ile ilgili olarak kurum nezdinde bir araştırma ve inceleme çalışması başlattığı iddiası doğru mudur? Söz konusu araştırma ve inceleme çalışması bir rapora bağlanmış mıdır? Bu inceleme sonucunda düzenlen rapor var ise bunu kamuoyu ile paylaşacak mısınız?


10. Sayın Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kuruluna, yanlış kararları nedeniyle görevden aldığı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve halen görevde bulunan para politikası kurulu üyeleri hakkında herhangi bir araştırma, inceleme ve soruşturma talimatı vermiş midir, vermemişse vermeyi düşünmekte midir? Merkez Bankasının bağlı kuruluşunuz olması nedeniyle bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak herhangi bir araştırma inceleme ve soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?