Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
04 EKİM Salı 22:57

Organik Çay Fiyatı ne zaman açıklanacak? ÇAYKUR Genel Müdürü açıkladı!

Karadeniz'in önemli geçim kaynaklarından biri olan ve her yıl ücreti belirlenen yaş çay ile ilgili şu sıralar gündemde olan organik çay fiyatının belirlenmesi oldu.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-08-2022 21:57
Organik Çay Fiyatı ne zaman açıklanacak? ÇAYKUR Genel Müdürü açıkladı!

Çay Üreticilerinin merakla beklediği organik çay fiyatları açıklanıyor. 

YAŞ ÇAY ALIMI FİYATI 2022 NE KADAR?

Yaş çay alım fiyatı 6 lira 70 kuruş oldu, geçen yıl 3.87 liraydı

2022 YILINDA YAŞ ÇAYDA KONTENJAN YOK

16 Mayıs 2022 günü açılan 2022 Yaş Çay alım kampanyasında ilk kez kotasız çay toplayarak çay alım evlerine teslim eden üretici rahat çay verme bakımından altın sezonunu yaşıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesinde çay üretimi yapan yaklaşık 200 bin üretici 2022 yaş çay kampanyasında mutlu bir çay toplama sezonu yaşıyor. Bölgede üretilen yaş çayın % 50 den fazlasını alan ÇAYKUR Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ilk sürgünde kotasız olarak 212 bin yaş çay satın almıştı. 5 Temmuz günü başlayan ikinci sürgün yaş çay alımında şu ana kadar 170 bin ton çay alan ÇAYKUR üreticiye olan borcunu da sekteye uğratmadan ödüyor. Bölgede Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun da üretimi yapılan Yaş Çayda en büyük payı ÇAYKUR alıyor. ÇAYKUR bölgedeki 47 fabrikasında ürettiği çayları 100 e yakın isim altında paketleyerek iç ve dış piyasada satmaya çalışıyor. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ‘’2023 yaş çay sezonunda İkizdere ve Çamlıhemşin Çay Fabrikalarının da devreye alınarak organik çay işleyeceklerini’’ açıkladı.

ORGANİK ÇAY FİYATI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim organik çay üreticilerinin merakla beklediği fiyatın açıklanacağı tarihi Ağustos sonunda açıklanacağını ödemelerinde aynı şekilde ay sonu yapılacağını belirtti.

AdminAdmin

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber