Rize Haber, Rize haberleri, Sondakika Rize haberleri
HV
04 EKİM Salı 23:36

Putin'in Kısmi Seferberlik Kararını Değerlendiren İngiliz Komutan Tüm Dünyanın Tüylerini Diken Diken Etti

Eski komutanın açıklamalarına göre Rusya tek seferde 2 Milyon asker toplayabilir.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2022 16:22
Putin'in Kısmi Seferberlik Kararını Değerlendiren İngiliz Komutan Tüm Dünyanın Tüylerini Diken Diken Etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik çağrısı, İngiltere'de yankılandı. Sky televizyonunun canlı yayınında, Rus ordusunun Ukrayna savaşında içinde bulunduğu durum ve 300 bin askerin orduya çağrılması üzerinde duruldu.

Emekli Tümgeneral Sean Bell, harita önünde yaptığı analizde, Moskova'nın açıklanandan daha fazla asker toplayabileceğini vurguladı. Bell, "Rus ordusu fena halde hırpalandı. Çok kötü durumdalar. Umutsuzca daha fazla insana ihtiyaç duyuyorlar" dedi.

Bu yüzden kısmi seferberlik seçeneğine başvurulduğunu söyleyen Bell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplanmak üzere olmasının, Moskova'nın zamanlaması açısından "akıllıca" olduğunu anlattı. Bell, "Putin, bunu her zaman askeri güç gösterisi için fırsat olarak kullanıyor" ifadesini kullandı.

Rus ordusunun, Ukrayna saldırılarını yaklaşık 190 bin askerle gerçekleştirdiğini dile getiren Bell, "44 milyonluk bir ülkeyi işgal etmek için askeri açıdan yetersiz. Savunma Bakanı Şoygu, 300 bin asker açıklaması yaptı. Düzenli ordudan yaklaşık 20 bin fazla. Anlamsız bir sayı değil." diye konuştu.

Eski İngiliz asker, Rusya'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez seferber olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: "300 bin, büyük sayı gibi görünüyor ama gerçekte Rusya son 5 yılda orduda görev yapmış 2 milyona kadar yedek askeri çağırabilir. Daha ileri giderseniz, herhangi bir zamanda orduda görev yapan 25 milyon Rus'a ulaşırsınız."

 

Elif ÇELİKElif ÇELİK

Deneme Bonusu Veren Siteler Güncel Haberler Tatvan Haber