RİZE
Giriş Tarihi : 04-01-2021 21:14   Güncelleme : 04-01-2021 21:14

Rize'de Kentsel Dönüşüm Halk Eğitim Camiasını Üzdü...

Rize'deki kentsel Dönüşüm Halk Eğitim Merkezi Kursiyer ve Hocalarını yerinden etti.

Rize'de Kentsel Dönüşüm Halk Eğitim Camiasını Üzdü...

Rize Merkezde önümüzdeki günlerde başlayacak olan kentsel Dönüşüm sebebiyle Doktor sİtesi olarak bilinen binada bulunan Kaçkar ve Yeşilçay Vergi Dairelerine yer arayışı nihayet sonuçlandı . Ancak bulunan bina Halk Eğitim merkezi Kursiyer ve Usta öğreticilerini üzmüşe benziyor.


Daha önce özel Bir Dershane olarak kullanıln ve 15 temmuz FETÖ Darbe girişimi sonrası  Milli Emlak aracılığıyla Devlet tarafından Türk milletine kazandırılan Rize Merkez Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerine cephesi olan  Rize Ticaret ve Sanayi odası yanındaki 7 katlı bina Rize Merkez Halk Eğitim Merkezine tahsis edilmişti.


Binanın  geçici de olsa Vergi Dairelerine tahsis edileceği haberi söz konusu biğnada eğitim gören kursiyer ve usta öğreticileri oldukça üzmüşe benziyor.


Vergi Dairelerinin taşınması ile kendilerinin de taşınacağını ifade eden kurs usta öğreticileri ve kursiyerler kendilerine tahisis edilen Reşadiye Mahallesi'ndeki Zihni Derin Ortaokulu'nun eski binasına taşınmak istemiyor.


Konu ile ilgili sitemize bir açıklama gönderen usta öğreticiler, yetkililerden binalarına dokunulmamasını isteyerek iki kurumun taşınacağı yerde sadece vergi dairesi taşınsın bizde yerimizde mutlu olalım dileğinde bulundular.

İşte Kursiyer ve Usta Öğreticilerin konu ile ilgili talep ve açıklaması 

Toplam 7 katlı merkez binamızın 1. katında idari hizmet verilmektedir. Diğer katlarda ise kurs çeşitliliğine özen gösterilerek çeşitli kurslar açılmaktadır. Ayrıca, merkez binamızda lise mezunu olup üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere yönelik Destekleme ve Yetiştirme Kursları da açılmaktadır. Uzun yıllar İsmail Kahraman Kültür Merkezinde hizmet veren Açık Öğretim Ofisi 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren ana binamızın 1. Katında hizmetine devam etmektedir. 

1. Katta 1 müdür, 3 müdür yardımcı, 2 memur, 1 muhasebecı, 1 öğretmen odası, 1 açık orta- lise bürosu, 1 hizmetli odası, 1 mini mutfak ve lavabolar bulunmaktadır. 

2. Katta Mezunlara Destekleme ve yetiştirme kursları verilmektedir. Bu kurslardan artan zamanlarda ise sınıflar, Yabancı dil, yabancılara Türkçe, Çocuk Gelişimi, Emlak Danışmanlığı gibi kurslar açılmaktadır. Binanın tamamında 45 derslik bulunmaktadır. 4 giyim sınıfı, 1 Anasınıfı, 3 bilgisayar sınıfı, 1 Aşçılık sınıfı, 3 Müzik sııfı, 1 resim  sınıfı, 1 Okuma yazma sınıfı,  1 Güzellik ve Saç Bakımı sınıfı bulunmaktadır. Geri kalan sınıflarda, Hat, Tezhip, El Nakışı, makine nakışı, Sepet Örücülüğü, Bakır İşlemeciliği, Kağıt Rölyef, Ahşap İşlemeciliği gibi kurslar açılmaktadır. Merkez binada tam gün tam yıl uygulaması olduğu için sınıflarda  dönüşümlü olarak kurslar düzenlenmektedir. Yaklaşık 2000 kursiyer Merkez binadan hizmet almaktadır.

2017 eylül ayında milli Emlak'tan 33 yıllığına Halk Eğitime devredildi merkez bina.7 kattan oluşan binanın 1. Katında idari böliümler  Diğer katlarda da kurs çeşitliliğine göre düzenleme yapıldı.

Çok zahmetli ve masraflı oldu.  50 bin TL civarında tül,  40 civarında dolap, 32000 civarında asansör masrafı.Ne daha niceleri.

Doktorlar sitesinin yıkılacak olması ile Merkez binaya talip oldular.

Vergi dairesine 2 yıllığına yer gerekiyordu.Reşadiye Ortaokulunun eski binasını istediler önce

Ancak Milli Eğitim orayı vermeyi uygun görmedi. Halk Eğitim Merkez binası uygun görüldü.
     
Sadece 2 yıllığına gelineceği düşünülünce yapılan masraflar ve verilen emekler insanın yüreğini burkuyor.

Maalesef harcayanlar da emek verenler de söz sahibi olanlar değil.

Emekli oldu bir kısmı.

Geçici olarak gdilecekse zaten yeni binasına taşınacak olan Reşadiye Ortaokulunun eski binası daha uygundu aslında.

Böylece iki kurumda yerinden oynamış ve devlete fazladan masraf çıkarmamış olacaktır.