• BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,99% 0,00
 • EURO

  31,23% 0,00
 • GRAM ALTIN

  1866,62% 0,00
 • Ç. ALTIN

  3070,39% 0,00

Abdullah Avcı: Birinci bölgeyi en az kullanan takımız, bu sağlıklı durum değil

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, “Birinci bölgeyi en az kullanan takımız; bu şampiyon olan takım için çok sağlıklı bir durum değil. En fazla orta yapan takıma döndük. Yediğimiz toplam 29 golün 13’ünü set hücumlarından yedik. Maç başına 6 anahta

SPOR 24.11.2022 16:22:00 0
Abdullah Avcı: Birinci bölgeyi en az kullanan takımız, bu sağlıklı durum değil

2022 FIFA Dünya Kupası nedeniyle verilen arada çalışmalarını sürdüren Trabzonspor’da teknik direktör Abdullah Avcı, basına açık düzenlenen idman sonrasında gazetecilerle buluştu. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan teknik adam, milli araya kadar olan süreçte takımın geçen sezon ile yeni sezona dair verilerini paylaştı.


“3 TANE HAZIRLIK MAÇI OYNAYACAĞIZ’
Trabzonspor’un Antalya'da yapacağı hazırlık kampında Crsytal Palace ile Hull City ve Kocaeli’nde Kasımpaşa ile hazırlık maçına çıkacağını açıklayan Abdullah Avcı, “30 Temmuz’da Süper Kupa ile başlayan süreçte toplam 22 resmi müsabaka oynadık. Şu an için Trabzonspor her kulvarın içinde devam ediyor. 22 maçlık resmi müsabaka için şunu söyleyelim, özellikle 8 ve 9’uncu aydaki oyuncu değişimleriyle beraber, sahaya çıkan 11’in 7 tanesi yeni gelen oyunculardan kurulu oldu. İlk 11’in 3 tane net oyuncusunun sakatlıkları nedeniyle oyuncuları bazen mevkisel olarak değişik yerlerde kullanmak zorunda kaldığımız bir süreç yaşadık. Bunlardan bir tanesi Abdülkadir’di. Onu kenar kullanmak zorunda kaldık. Belki onun performansını belki biraz aşağı çekmiş olduk. Çünkü içerinin, 8 ve 10’un oyuncusu ve geçen sene bu anlamda çok iyi performans sergilemişti. Kenar oyuncu sıkıntısını ise Trezeguet sol tarafta daha etkili bir oyuncu. Bazen orada başkasını kullanıp onu diğer tarafa aldığım zaman güçlü tarafını alıp başka tarafta kullanmak zorunda kaldık. Ona rağmen birçok iyi oyunlar da oynadık, arada kalan oyunlar da oynadık, aldığımız ve alamadığımız sonuçlar da vardı. İyi miyiz ya da kötü müyüz derseniz arada giden bir durum var. Şampiyonluktan sonraki değişimde Trabzonspor her kulvarda olmaya devam ediyor. Şampiyonluk yarışının içinde var. Avrupa’da Konferans Ligi’nde önemli hedefleri var ve Türkiye Kupası daha başlamadı. Değişimdeki süreci çok üzerinde çalışarak özellikle bu arayı hem oyuncu hem oyun üzerinden çalışıp sahada pratikler yaparak, 22 maçın swot analizin yaparak, geçen sene neler yaptık bu sene neler yapamadık veya neleri eksik yaptığımızı görüntülerle, verilerle ve sahada pratiklerle uygulayarak bu aradan sonraki hazırlıklara devam edeceğiz. Antalya kampında 3 tane hazırlık maçı oynayacağız. Sakatlıktan çıkan oyuncularımızın süre ve dakikalarını ona göre planlayacağız. Kamp sürecini taksiksel olarak ve daha çok hazırlık maçları oynayarak geçireceğiz” dedi.


″BİRİNCİ BÖLGEYİ EN AZ KULLANAN TAKIMIZ″
Takımın geçen sezon ile milli araya kadar olan süreçteki maçlara dair verilerini paylaşarak takımın performansını kıyaslayan Abdullah Avcı, “Bu sene maç başına kalemizde 10.9 şut görürken kalesinde en az şut gören 4’üncü takım olduk. Geçen sene 13.8’di ve 6’ncı sıradaymışız. Buna geçen sene müsaade etmişiz. Bu sene kalemize gelen şutların yüzde 71’i merkezden olmuş. Bunu merkez orta sahayla, merkezlerin ortayı kapatmamasıyla, kenar oyuncunun merkezi kapatmasıyla açıklayabilirsin. Rakibi en fazla uzun pasa zorlayan takımız. Aslında oyunun bütününde çok güzel baskılar yaptığımız maçlar var. Biz birinci bölgeyi en az kullanan takımız. Bu şampiyon olan takım için çok sağlıklı bir durum değil. En fazla orta yapan takıma döndük. Akan oyunda 80 taneden 1 tanesi öyle olur. Bu bir plandır. Bulamadığında topu çevireceksin, çevirmeye müsaade edilmiyor” diye konuştu.


″FİNAL PASLARIMIZIN HEPSİ KÖTÜ″
Takım oyunundaki eksik yönleri belirten Avcı, “Dünya Kupası'nda hem savunma ve hem hücumu birlikte bütün olarak görüyorsunuz. Bunun çok detayları var ve içindeki doğruyu yapmaya çalışıyoruz. Yediğimiz toplam 29 golün 13’ünü set hücumlarından yedik. Sayısal olarak 11’e 3 olarak topun arkasındayken. Bunu çözmeye çalışacağız. Bu sene maç başına 15.6 şut denemişiz. Ligde bunu en fazla deneyen ikinci takımız ama koşu yapan oyuncu sayımız eksik. Burada oyuncu profilinden kaynaklanan bir durum oluştu. Kenar oyuncularının bu şekilde olmasından dolayı orta saha oyuncuları oynamak zorunda kalıyor. Bunun üzerinde çalışacağız. En fazla uzun pas kullanan takımız. Futbol bu kayıpları kaldırmaz. Bunu geçen sene en fazla oynayan takımken en az oynayan takıma döndük. Bugün dünya futbolunda top ayağına en fazla değen 2 tane oyuncu stoper ve kaleci. Yandaki stopere oynamayacak mıyız? Topu ileri vurduğun zaman, top havadan gittiğinde ligin en az hava topu kazanan takımıyız. O zaman da topu rakibe veriyorsun, bu sefer geriye yaşanmak zorunda kalıyorsun. Bu bizim kendi eksiklerimiz, üzerinde çalışıyoruz ve devre arasında daha fazla çalışacağız. Oyunu her zaman iyi oynayamazsın. Bunların üzerinde çalışacaksın Ligde de duran toplardan gol yemedik, kenar ortalardan yemedik. Duran top verimliliğinde, savunmada ve hücumda geçen sezona göre yüzde 35’ten yüzde 46’ya çıkartmışız. Bu da artan tarafımız. Hava topunu kazanmada yüzde 45 ile ligde en sıkıntılı takımız. Geçen sene yüzde 57’ymiş. Yüzde 12 düşüş var. Sahipsiz topu alamıyorsan her seferinde vurmak yerine pas opsiyonları kullanmak gerek. Ligde en fazla orta yapan 4’üncü takımız. Maç başına 6 anahtar pasla ligde son sıradayız. Final paslarımızın hepsi kötü. Öyle görüntüler var ki, Konya maçında Baka, Visca, Marek varken çok net final pasında topu atsan 3-0 olacak Konya maçında olduğu gibi. Bunların swot analizini yapıp görselde ve pratikte çalışıp daha iyisini yapmak için ikinci yarıda start vereceğiz. Bunları değiştirmek için çalışacağız. Oyuna bütün olarak bakmak lazım” ifadelerini kullandı.


″BEKLERİ TÜRKİYE’DE EN DEĞİŞİK KULLANMAYI BAŞLAYAN HOCALARDAIN BİRİYİM″
Milli ara sonrasında savunmada bek oyunculara yönelik organizasyonda değişiklik yapılıp yapılmayacağı sorusunu yanıtlayan Avcı, “Yapılan ortaların büyük bölümü son derece sıkıntılı. Bekleri aslında bu sene yolladık. Çünkü kenar oyuncuları da orta saha oyuncuları oldukları için onları içeri buluşturduk. Senin önünde oynayan oyuncunun profiline göre bu değişiyor. İç koridordan mı, kenardan mı yoksa destekte mi yollayacaksın? Bunların hepsini denedik. Hedefsiz orta yaptığın an bunlar sana geçiş olarak geri dönüyor. Geçen sene itibariyle bir sene öncesinde de Bruno’dan önce 8 tane sol bek kullanmıştık ama Nwakaeme’yi kenarda tutuyorduk, çünkü özelliği oydu. İç koridora beki yolluyorduk. Larsen de Eren de hücumda desteğe giden oyuncular ama hedefte sonuçlanmadığı için belki istatistik anlamda kötü gözükebilir. Eren tarafını aslında daha fazla kullandık. 2 beki derinliğe yolladığın zaman orada üçlüyü orta saha oyuncusuyla yapman lazım. Adana Demirspor maçında üçüncü golü yediğimizde hücum anında ceza sahasının üzerinde sağ bek var, öteki ceza sahasının üzerinde sol bek vardı. Final pasını atsak belki biz gol atacağız. Bu doğru bir görüntü değil. Çünkü orta sahada dönüşte orta sahada savunma ağırlıklı bir oyuncuyla oynaman lazım. Benim oynadığım 8’lerin o özellikleri yok. Belirli bir süreden sonra karşılamada sıkıntı yaşıyoruz. Bu sene bekleri geçen seneye oranla daha derinlikte kullandığımı düşünüyorum. Bekleri Türkiye’de en değişik kullanmayı başlatan hocalardan biriyim. Bazen oyun kurucu kullandım, bazen derinlikte, bazen iç koridorda kullandım. Bek illa girecek diye bir şey yok. Nwakaeme varken başka, Visca varken başka, Abdülkadir varken başka türlü kullanırsın. Bu dünyada da böyle. Kenar oyuncusu içeri girmiyorsa 2 oyuncu üst üste olduğu zaman kaybedip geriye koşuyorsun. Bunu kabul etmiyorum. Bu iş tabela işidir. 2 senedir çok önemli işler yapıyoruz. Trabzonspor bir değişimin ve her şeyin içinde. Bu playstation oyunu değil” dedi.
Bordo-mavili takımın altyapısında çalışmalar yapıldığını hatırlatan Avcı, “Trabzonspor’a geldiğimde 2 sene önce ‘verimli toprak’ demiştim. Altyapımız şu anda dünyanın çoğu kulübü tarafından denetlenen bir firma tarafından organizasyon yapılıyor.  Bu toprağın verimini daha iyi hale getirmek için yapıyoruz. Bu yörenin oyuncularında cesaret, gözü karalık, kuvvet var ancak zihnini ve eğitimini daha iyi hale getirmemiz lazım” dedi.


″KULÜBÜMÜZÜN MENFAATLERİNE GÖRE HAREKET EDECEĞİZ″
Transfer yaparken kulübün menfaatlerini gözeterek çalışacaklarını belirten Avcı, “Kulübümüzün sürdürülebilir durumunu oluşturmak gerekiyor. Dünya ve ülke ekonomisinin gittiği süreci biliyoruz. Kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğiz. Transferi bırakın hatta kadroda 14 oyuncudan 1 tanesini boşaltmamız gerekiyor. Şu an itibariyle bizimle sezon başı başlayıp yavaş yavaş sıra bulan genç oyuncularımız var. Onları da bazen ikinci yarı itibariyle katacağız. Çabuk sirkülasyonların olacağı bir iş değil bu. Süreçte kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğiz ve şu an bir transfer çalışmamız yok. Oyunculara tabi ki bakıyoruz. Kadroda boşluk olur, giden olursa onların yerine hazırlıklarımız var ama onun dışında bir şey yok” diye konuştu.  
Avcı, uzun süredir sakat olan Bruno Peres ile Edin Visca’nın takıma dönmeye hazırlandığını belirterek, “Peres ve Visca idmanlarını bizimle birlikte çok iyi şekilde yapıyorlar ve verileri çok iyi. Hatta Visca’yı koruduk bugün, idmanın belli bir bölümünden sonra çıkarttık idmandan. Visca bu süreçte bizle forma giyebilecek, Ocak ayında da Peres giyecek. Sonraki süreci oyuncunun durumuna göre değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

 


Kirli Sepeti 11. Bölüm İzle Full Fox tv Kirli Sepeti on birinci bölüm tek parça izle

Altın Kafes 2. Bölüm İzle Full Atv Altın Kafes ikinci bölüm tek parça izle

Emanet 645. Bölüm İzle! Emanet yeni bölüm full izle! Emanet son bölüm tek parça izle

Sakarya'da yarışlar nefes kesti

Büyükşehirin ulaşım seferberliği sürüyor

Bakan Özhaseki'den 'yerinde dönüşüm' paylaşımı

Numan Kurtulmuş'tan 10 Aralık mesajı

Büyükşehirde tamamlanan cemevinin açılışı yapıldı

ABD'ye artan göç piyasaları olumsuz etkiliyor

Binlerce ton pancar tarlada kaldı!

İzmir EXPO 2026’ya hazırlanıyor

Malatya'da öğrenciler satrançta akıl teri döktü

Hasankeyf’te 'başarıda arkadaş seçimi' konferansı

İzmir'in sanat kalbi 15 yaşında

Mersinliler maratona hazır

Yolcu otobüsü gelin arabası oldu

Gençler için gönüllülük söyleşisi

Kimlik avı saldırılarında tehlike büyüyor

DESKİ’den bir doğal arıtma da Kale-Karaköy’e

Araç kiralayanların tercihi benzinli!

Büyükşehir’in en renkli festivali 3. kez düzenlenecek

Gemlik’te tiyatro gösterilerine yoğun ilgi

Yepyeni Gülben seyirci karşısında

Yüz felcinde erken teşhis tedavi şansını artırıyor

Mansur Yavaş engelli vatandaşlarla buluştu

Antalya Piyano Festivali’ne muhteşem açılış

Hasta ve yaşlı bakım kursuna yoğun ilgi

“Uluslararası İtfaiye Eğitim Programı Tatbikatı” gerçekleştirildi

Ödüllerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü

3 bin 500'ten fazla projeye finansal destek

Yükleniyor

Bakan Özhaseki'den 'yerinde dönüşüm' paylaşımı

Numan Kurtulmuş'tan 10 Aralık mesajı

Binlerce ton pancar tarlada kaldı!

Hasankeyf’te 'başarıda arkadaş seçimi' konferansı

Gemlik’te tiyatro gösterilerine yoğun ilgi

Yüz felcinde erken teşhis tedavi şansını artırıyor

Hasta ve yaşlı bakım kursuna yoğun ilgi

Doğum şeklinin ek fayda veya riski bulunmuyor

Dualarımız Filistin için

1915 Çanakkale Köprüsü'ne 'Yılın Projesi' ödülü

SOL Parti MYK Üyesi Alper Taş: Sadece makamı değil kentleri de kazanmalı

İsrail'le ticaret, Filistin'e ihanet!

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YALÇIN: "KOCAELİ MİLLETVEKİLİ SAFFET SANCAKLI’NIN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NDEN İSTİFASI İSTENMİŞTİR"

VELİ AĞBABA: “YİĞİTSEN, İSRAİL İLE OLAN İLİŞKİNİ KESSENE; İSRAİL’E GİDEN GEMİLERİN ÖNÜNÜ KESSENE, MALATYA’DA KURDUĞUN İSRAİL’İ KORUMAYA YÖNELİK FÜZE KALKANINI KAPATSANA”

OĞUZ KAAN SALICI’DAN VAN GÖLÜ HAVZASI PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI İÇİN KANUN TEKLİFİ

Ali Babacan'ın annesi Güneri Babacan hayatını kaybetti

Fındıklı’ da Adayımız Çervatoğlu’ dur

Meral Akşener: Şimdiki aklım olsa 6’lı masaya dönmezdim

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan Bakan Yerlikaya'ya 'Şeyh Sait Bulvarı' sorusu: Ne gibi bir fayda düşünüldü?

AKP-MHP arasında belediye pazarlığı

İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu'ndan Zonguldak'taki heyelanlara ilişkin açıklama

Tekelioğlu, son belgesiyle çalıştayda

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUSLU ÜRETİCİLERE YEM DESTEĞİ

Pompalı tüfekli saldırıda 3 kişi yaralandı

Erzurum'da Narkogüç operasyonu

Van'da 24 şahıs hakkında yasal işlem yapıldı, 6 kişi tutuklandı

Tatvan'da öğrenciler "100. Yıl" ve "Ay Yıldız" koreografisi oluşturdu

BİTLİS MİLLET BAHÇESİ ÇOK YAKINDA HİZMETE AÇILACAK

“MUHTARLARIMIZIN BAŞINI HİÇ BİR ZAMAN ÖNE EĞDİRMEDİK”

SİNOP’TA YAŞAYAN ENGELLİ VATANDAŞ: "GEÇİMİM ZOR, DESTEK İSTİYORUM"

Araç kiralayanların tercihi benzinli!

3 bin 500'ten fazla projeye finansal destek

FIAT Professional’dan elektrikli model atağı

Egeli balıkçılar ihracatta 1 milyar doları aştı

Çiftçilerin yem sevinci

Denizli'de zeytin seferberliği

Eskişehir Büyükşehir'den Sütlüceli kadınlara destek

Reuters anketi; 2024'te 1 dolar kaç TL olacak?

Nadir Alpaslan'dan turizm geliri vurgusu

ING Hubs Türkiye’ye Keşanlı Emre Danacı liderlik edecek

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahçe 15 13 1 1 29 40
2.Galatasaray 15 13 1 1 22 40
3.Kayserispor 15 8 2 5 7 29
4.Trabzonspor 15 8 5 2 8 26
5.Beşiktaş 15 8 5 2 3 26
6.Adana Demirspor 15 6 4 5 8 23
7.Antalyaspor 15 6 4 5 5 23
8.Kasımpaşa 15 6 6 3 -4 21
9.Rizespor 14 6 5 3 -5 21
10.Hatayspor 15 4 5 6 2 18
11.Fatih Karagümrük 15 4 6 5 4 17
12.Ankaragücü 14 4 5 5 0 17
13.İstanbul Başakşehir 15 4 8 3 -5 15
14.Sivasspor 14 3 5 6 -7 15
15.Gazişehir Gaziantep 15 5 10 0 -10 15
16.Konyaspor 14 3 6 5 -5 14
17.Samsunspor 15 4 9 2 -8 14
18.Alanyaspor 15 3 7 5 -11 14
19.Pendikspor 15 3 8 4 -17 13
20.İstanbulspor 15 2 11 2 -16 8