Aktüel
Giriş Tarihi : 01-04-2021 19:17   Güncelleme : 01-04-2021 19:17

Abdurrahman Gazi nasıl öldü? Kuruluş Osman Abdurrahman Gazi neden öldü? İşte biyografisi

Kuruluş Osman dizisinin sevilen karakterlerinden biri olan Abdurrahman Gazi günün hakkında en çok arama yapılan isimlerinden biri durumunda. Abdurrahman Gazi'nin tarihteki yeri ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor.

Abdurrahman Gazi nasıl öldü? Kuruluş Osman Abdurrahman Gazi neden öldü? İşte biyografisi

Kuruluş Osman'ın en dikkat çeken karakterlerinden biri olan Abdurrahman Gazi ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik!

ABDURRAHMAN GAZİ KİMDİR?

Osmanlı beyliğinin diğer askeri şahsiyetleri olan Akça Koca, Samsa Çavuş ve Konur Alp, Akyazı, İznik ve İzmit ile meşgul olurken, Abdurrahman Gazi de İstanbul tarafındaki hisarlara akınlar düzenlemiştir. Bursa fethedilinceye kadar, Bizans sınırında uçbeyi olarak hizmetlerde bulundu.

 

1328 senesinde Orhan Gazi, Abdurrahman Gazi ile Konur Alp'i Aydos Kalesi'nin fethi ile görevlendirdi. Bu kalenin istihkamları çok sağlam olduğundan, kalenin fethi uzadı. Bu arada kale tekfurunun kızının gördüğü rüyadan sonra yazdığı mektup üzerine uygulanan taktik neticesinde kale fethedildi. Orhan Gazi kale tekfurunun Müslüman olan kızını Abdurrahman Gazi ile evlendirdi. Abdurrahman Gazi bundan sonra İznik üzerine akınlarda bulundu.

Abdurrahman Gazi 1329 senesinde vefat etmiştir. İsmi Eskişehir yakınında kendi adı ile anılan köyde yaşamakta, mezarı da Samandıra, İstanbul'a bağlı Abdurrahman Gazi mahallesinde bulunmaktadır.